Helvacıoğlu flütleri

Gönderen: Ezgi Soner , 11:00

2q07zgp2

Nasıl ki bütün keselerin üzerinde Kelebek yazıyorsa, bütün blok flütlerin üstünde de “Helvacıoğlu” yazar yukarıdan aşağıya.

Memleketimizin nadide eğitim yuvalarında, çocuklara müzik öğretmeye çalışan çilekeş öğretmenler (biraz abarttığım doğrudur) talebelerine flüt aldırır.

İlk aşama, “Bunun adı blok flüt” uyarısıdır. Bir sonraki aşamada ise, flütün aparatlarını söküp takma işlemine girişecektir herkes.

Öğretmen nota öğreterek şarkı çalınsın ister. Herkes “Ama ben Süper Baba’yı çalabiliyorum” diyordur. Bir kuşağın tamamı, Helvacıoğlu flütleriyle aynı melodiyi çaldı. Hesap makinesinde “LEBLEBİ” yazanlar da bunlardı.

Daha pahalı, markası daha değişik flüt sahibi olanlar vardı. Ama herkes, imtiyazsız ve kaynaşmış biçimde Helvacıoğlu alırdı. Temizleme aparatının ucuna, annelerimiz perti çıkmış elbiselerden küçük parçalar tedarik ederdi.

Öğretmen “nota” diye uyaradursun, hepimiz “Bana bir masal anlat baba”yı içimizden söyleyerek aynı melodiyi çalıyoruz. Alim Galatasaray Lisesi’nde okuyor, bir sonraki aşama olarak henüz yanmamış Galatasaray Üniversitesi’ne gidecek. Babası Fiko, Nihat’la kankalık müessesine unutulmaz katkılar yapıyor.

“Ben bir de ‘Mamak Türküsü’ çalmayı öğrendim” diyor arka sıradaki arkadaş.

Hep beraber Helvacıoğlu’na sarılıyoruz.

Yazarın diğer yazıları