“Okul Önlüklerinde Balinleriz”…

Gönderen: Güler Acar , 11:34

balinler

Şiddetli biçimde 80’ler nostaljisine karşı olanlar tanıdım, hak da verdim. Ama dönüşümün çok keskin yaşandığı zamanların bir öncesinde büyüyenler, şimdi bir kızılelma olarak hatırlıyor o günleri.

Misal, önlüklerin siyahtan maviye dönmesi büyük bir haberdi. Günler, aylarca bunu konuşmuştu insanlar. Siyahı muhafaza edenlerle, maviye hemen geçiş yapan yenilikçiler arasında gerginlikler de olmadı değil.

Önlük denince akla “Balinler” gelirdi. O meşhur reklamdaki gibiydi hakikaten, “Okul önlüklerinde Balinleriz/ vak vak vaaak/ Okul formalarında Balinleriz/ vak vak vaaak/ Yakalık takarız okula koşarız/ Sevinçle oynarız Balinleriz/ vak vak vaak”.

Bir kuşak bu reklamın sesiyle büyüdü desek, asla mübalağa etmiş olmayız. Ki, mübalağa bizim kuşağın ayırt edici kusurlarından sayılır. Çoğu şeyi çok abartmış kuşağımız, Atari salonlarında yaşadıklarını da halen aynı hevesle anlatır. Doğrudur.

Yakasının kalın kısmı boynunu çizmiş olanlar, şimdiki okul formaları tartışmalarını nemli gözlerle izliyor olmalı (demiştim abartırız diye). Çünkü Anadolu Lisesi’ne girmenin en büyük forsu, lacivert ceketlerdeki armalardı.

Balinler önlüklerinin kokusu, onu giyenin hafızasından silinmez.

Edip Cansever ne demiş, ne demiş Edip Cansever?

“neden kimse bugüne kadar
kendini açıklamadı
gizli bir hüzün dolanıyor gövdemi -neden-
türü kalmamış çiçeklerden bir uzantı
kabına bakıyorum plağın
insanlar, insanlar, hepsi birden bir gökkuşağı
yağmura taktı aklımı, hayır başlamadı.”

Yazarın diğer yazıları