1 Şubat İyi Tarih: Sinema için güzel bir gün

okuma süresi 1 dakika
1887'de bugün ABD'de emlakçılık yapan Harvey Henderson Wilcox ve karısı Hollywood isimli çiftliklerini tapu dairesinde kayderttirmiş.Los Angeles'in batısındaki araziye telefon, elektrik, gaz ve su getirtmişler.Amerikan sinema endüstrisi burada doğmuş. Aferin onlara.

1887’de bugün ABD’de emlakçılık yapan Harvey Henderson Wilcox ve karısı Hollywood isimli çiftliklerini tapu dairesinde kayderttirmiş.Los Angeles’in batısındaki araziye telefon, elektrik, gaz ve su getirtmişler.Amerikan sinema endüstrisi burada doğmuş. Aferin onlara.

Kaderin cilvesine bakın ki, sadece 8 sene sonra 1895’te aynı gün, yani bugün Lumieres biraderler sinema makinesini icat etmiş. Sonradan bu konuda romantik komedilerin filan yapılacağını bilseler icat ederler miydi bilinmez. Her durumda Aferin onlara.

Yuh. Bu kadarı artık metafizik diyeceksiniz ama 20 sene sonra 1915’de bugün 20th Century Fox film şirketi kurulmuş. Bugün sinema günü olabilir.

La bohème operası ile hiç rakı içtiniz mi? Oluyor. 1896’da bugün Puccini’nin bu eşsiz eseri ilk kez İtalya’nın Turin şehrinde sahnelenmiş. Aferin.

1884’te bugün, Rus yazar Yevgeny Zamyatin doğmuş. Malumunuz Biz isimli ölümsüz eseri Stalin rusyasında yayınlanamadan okuyan Orwell 1984’ü bunun üzerine bina etmişti. Aferin Zamyatin. İyi ki doğmuşsun.

1901’de bakış ustası Clark Gable, Muzaffer Buyrukçu, Tuncel Kurtiz de doğmuş. Aferin onlara, annelerine, babalarına…

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.