14 Şubat Kötü Tarih – Aziz Valentinus’un vefatı…

okuma süresi 2 dakika
1779’da bugün James Cook hayata veda etmiş. Güzel bir abimiz olan Cook’un hobileri arasında bir yerleri keşfetmek vardır. Kendisi dünya üzerinde Antartika hariç her yere ayak basmış şahane bir serkeştir. Hürmet ediyoruz.

İsa’dan sonra 496’da bugünü çılgına çevirecek bir karar verildi. 270 yılında Roma imparatoru tarafından kafası uçurulan Aziz Valentinus’un (bundan sonra “Aziz Valentin” olarak anılacak) hatrına, bugün “Aziz Valentin Günü” ilan edilmiş. Bu yortu, 1800’lerde Amerikalı Eshter Howland tarafından gönderilen bir kart sebebiyle boyut değiştirmiş ve “Sevgililer Günü” oluvermiş. Her yerden bombardımana uğradığımız bugünün sebebi hikmeti buymuş. Kızılmasın ama bizim için “kötü tarih” bu. Sevgililik şahane bir şey, ona laf edecek değiliz.

1945’te, 2. Dünya Savaşı esnasında İngiliz ve ABD uçakları, Dresden’in bombalanışının ikinci gününde yangın bombaları kullanmaya başlamışlar. Söylemeye gerek var mı tekrar? Savaş hep uzağımızda olacak. Dilimizde tüy bitecek. Tüy bitse de, şu savaş bitse.

1989’da bugün İran’da bir kitap yasağı olmuş; güncel de bir kitap yasağı bu. Salman Rushdie’nin malum metni yasaklanmış ve halen de çoğu insan bu kitaba çok anlam atfediyor. Kitabı, metni, düşünceyi yasaklamanın hiçbir faydasının olmadığını binlerce daha söyleyeceğiz. Rakı sofrasında tartışalım kitapları, yerden yere vuralım ama yasağa ne hacet?

Votkasını, edebiyatını, kendisini sevdiğimiz Moskova’da, 2004 yılında bugün bir su parkının çatısı çökmüş ve 25 kişi ölmüş. 100’den fazla kişi de ne yazık ki yaralanmış. İhmaller insan eliyle. Buna üzülmek daha fazla o yüzden.

Ve üzüldüğümüz bir ölüm: 1779’da bugün James Cook hayata veda etmiş. Güzel bir abimiz olan Cook’un hobileri arasında bir yerleri keşfetmek vardır. Kendisi dünya üzerinde Antartika hariç her yere ayak basmış şahane bir serkeştir. Hürmet ediyoruz.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.