15 Şubat İyi Tarih – Bilişim için şahane bir gün…

okuma süresi 2 dakika
1999’da bugün epey sevindiğimiz bir şey olmuş. Ekşi Sözlük, “ssg” nickli Sedat Kapanoğlu tarafından kurulmuş. Bir dile müdahale etmiş, yeni bir medya yaratmış, gündelik hayatın ta içine girmiş, tahayyülü başkalaştırmış bir site olarak yayına başlamış.

Ehlikeyif, yol sever. Yolun kendisini bazen sevmeyebilir, üşenebilir, mümkün. Ama yol fikrini sever. Çok sever. Ve yola trenle çıkmayı sever en çok. Uzun tren yolculuklarını, kompartımanlar arasındaki sesleri, gelip geçen memleketleri sever. Dünyanın her yerinde. Buralarda da trene dair güzel bir şey olmuş bugün. 1977’de Ankara-İstanbul arasını 7 saat 13 dakikada alacak olan Mavi Tren deneme seferine başlamış. 77’den bu yana Ankara-İstanbul arasında nice insan 7 saat yol yaptı. Nicesi ev taşıdı, aşklarını düşündü, kederlendi, trenin restoranında rakı içip sarhoş oldu, zaferler kutladı, yenilgilere üzüldü. Ehlikeyif, hızlısını yavaşını, her halini sever trenin. Ve bekler ki bir an önce Ankara-İstanbul arasındaki yol faaliyete geçsin tekrar.

1999’da bugün epey sevindiğimiz bir şey olmuş. Ekşi Sözlük, “ssg” nickli Sedat Kapanoğlu tarafından kurulmuş. Bir dile müdahale etmiş, yeni bir medya yaratmış, gündelik hayatın ta içine girmiş, tahayyülü başkalaştırmış bir site olarak yayına başlamış. Ve fikri, zikri bu topraklardan olmuş. Sonradan yüzlerce benzeri kurulacak olan Ekşi Sözlük’e ve fikir babalarına/annelerine teşekkürü borç biliriz. Sık sık kendisinden feyizlendiğimizi, bizim için de “kutsal bilgi kaynağı” olduğunu beyan eder, nick’imizi ifşa etmeyi zül buluruz.

Bugün teknoloji için tesadüfler günü: 2005’te canımız cananımız YouTube kurulmuş. Kurulurken şimdiki halini hayal ediyorlar mıydı bilinmez ama kesin olan şu anda yegâne başvuru kaynaklarından biri olduğu. Bizim de bolca alıntıladığımız üzere, video meselesinde daha muteber bir yer yok. Onların da doğum gününü kutlarız elbette. Müzeyyen Senar videosu açar, kadehi pat pat yere vururuz hemen.

Bugün bir de “Dünya Kardeşler Günü”ymüş. Onu da geçerken söyleyelim ve sevindiğimiz doğum haberlerini iyilik olarak kaydedelim: Galileo Galilei (1564), Muhsin Ertuğrul (1892), Jane Seymour (1951) ve Matt Groening (1954).

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.