27 Şubat İyi Tarih: “Seni saklamak için görüntülerinden faydalandım Salome’nin Belkıs’ın”

okuma süresi 1 dakika
1937’de özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi “Belkıs”, Haliç’te törenle denize indirilmiş. Denize olan alakamız belli, ehlikeyif denizi şüphesiz sever.

1863’te Türkiye’de bilinen ilk resim sergisi İstanbul Atmeydanı’nda açılmış. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek vermiş. Atmeydanı neresi ve neden adı “Atmeydanı”? Şimdilerde Fatih ilçesine bağlı olan Sultanahmet’te bir meydan var. O meydan geçmişte hipodrom olarak kullanılmış. Büyük bir temaşa yeri olan hipodrom, bir süre sonra da “Atmeydanı” olarak anılmaya başlanmış. Bir zamanların en büyük meydanı olan Atmeydanı’nda tarihte bugün resim sergisi açılmasını elbette iyilik olarak kaydediyoruz. İktidarın patronajı ise bambaşka mesele elbette.

1937’de özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi “Belkıs”, Haliç’te törenle denize indirilmiş. Denize olan alakamız belli, ehlikeyif denizi şüphesiz sever. Gemiyi, vapuru, takayı, yelkenliyi de sever. Sevmekle kalmaz, özler. İçinde de rakısını açar, karşısında da açar. Belkıs da ne güzel isimmiş, bir gemi için.

1999’da Olusegun Obasanjo, Nijerya’nın seçimle işbaşına gelen ilk başkanı olmuş. Sandığı ciddiye alan topluluklar uzun süredir yan yana yaşıyor. Ama dünyanın bir yerlerinde halen diktatörlükle yönetilen ülkeler var. Kimsenin kimseye bir şey sormadığı. Erkin babadan oğula geçtiği. Nijerya, daha dün sayılır, 99 yılında ilk defa seçime gidebilmiş. Ne iyi etmişler.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.