6 Şubat Kötü Tarih – Saldırılar, Kazalar, Ölümler…

okuma süresi 2 dakika
1960’ta Selahattin Pınar vefat etmiş. Büyük besteci ve tanburi olan Pınar’ın sadece bir bestesinin adını analım, sonrası çok sevdiği Boğaz’a bakmak olur belki: “Bir Bahar Akşamı Rastladım Size”...

1951’de Birleşik Amerika’nın New Jersey eyaletinde korkunç bir kaza meydana gelmiş. Devrilen yolcu treninin acı bilançosu, 85 ölü, 500’den fazla yaralı. Bruce Springsteen’in de memleketi olan New Jersey için temennimiz baki. Trenler ahşap olsa?

1958’de de bir kaza haberi var, bu defa Münih Havaalanı’nda ve uçak kazası. Ekseriyetle futbolcuları ve gazetecileri taşıyan uçağın 44 yolcusundan 23’ü hayatını kaybetmiş. İçlerinde Manchester United futbolcuları da var, gazeteciler de.

1959’da Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünde, Titan kıtalararası balistik füzesinin test ateşlemesi başarılı olmuş. İyi halt etmişler, iyi kek yemişler. Füzeler çiçek dağıtıyor ya yukarıdan.

2004’te Moskova metrosunda patlama gerçekleşmiş. Çeçen ayrımcı grupların yaptığı tahmin edilen saldırıda 40 kişi ölmüş, 129 kişi yaralanmış. Dört yanımızda kimse hiçbir şeyi paylaşamıyor. Biz de paylaşamıyoruz. Barışmanın bu kadar zor olduğu coğrafya ender olmalı. Kanın su sayıldığı.

Ve ölümler. O meşhur ve o ne güzel “The Kiss”in sahibi Gustav Klimt 1862’de veda etmiş. Şahane resimleriyle halen etkisini sürdüren büyük ustaya teşekkür borçluyuz. Minnet de elbette.

1960’ta Selahattin Pınar vefat etmiş. Büyük besteci ve tanburi olan Pınar’ın sadece bir bestesinin adını analım, sonrası çok sevdiği Boğaz’a bakmak olur belki: “Bir Bahar Akşamı Rastladım Size”…

 

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.