Amy; “muhtemelen bitmedi”…

okuma süresi 2 dakika
20 yaşındaydı, kulağından eksik olmayan Sinatra’yı ilk debut albümünün ismine taşıdı. Salaam Remi’nin yapımcısı olduğu bu ilk albüm 2004’de İngiltere müzik listelerine üst sıralardan girdi, Winehouse Brit ödüllerine aday gösterildi.

Amy 1983 Eylül’ünde Londra’nın kuzeyinde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Caz sever ve müzisyen dolu Winehouse ailesinin Amy’nin müstesna sesini fark etmemesi mümkün değildi. Sağ olsunlar, dünya müzik tarihinin asi bir kadın vokal kazanmasına vesile oldular. Babasından Frank Sinatra parçaları dinleyerek büyüyen Winehouse, ilk gitarını 13 yaşında eline aldı ve şarkı bestelemeye başladı. Birçok yerel müzik grubunda yer alan Amy, demolarını müzik şirketlerine göndermekten geri durmadı.

20 yaşındaydı, kulağından eksik olmayan Sinatra’yı ilk debut albümünün ismine taşıdı. Salaam Remi’nin yapımcısı olduğu bu ilk albüm 2004’de İngiltere müzik listelerine üst sıralardan girdi, Winehouse Brit ödüllerine aday gösterildi. 2004’de çıkardığı single çalışması ‘Stronger Than Me’ ödül üzerine ödül aldı.

‘Stronger Than Me’

2006 Mayıs’ında New York merkezli East Village Radyosunda efsane demo parçaları ‘You Know I’m No Good’ ve ‘Rehab’ dönmeye başladı. Ekim 2006’da promosyonuna başlanan Back to Black albümünde dinlediğimiz bu iki şarkı youtube’da dinlenme rekorları kırdı, dünya müzik listelerinin altını üstüne getirdi.

‘You Know I’m No Good’

1960’ların ünlü kadın grubu The Ronettes’e olan hayranlığını alametifarikası olan arıkovanı biçimli saçlarında yaşatan Amy, gözlerinde de Kleopatra makyajından vazgeçmedi. The Ronettes’den ‘I Saw Mummy Kissing Santa Claus’

Island Record’dan çıkan ikinci ve ne yazık ki son stüdyo albümü olan Back to Black billur sesli Amy’ye Grammy, Brit, Mercury gibi kucak dolusu ödül getirdi. Eleştirmenlerden ‘Cazla R&B arasında, doğrusu ötesinde. Bir acayip müzik’ yorumları alan efsane albümde dinlemeye doyum olmaz bir dolu parça var. Biri de ‘Love is a Losing Game’

Back to Black,  Rolling Stone dergisinin 2012 yılında açıkladığı ‘Tüm Zamanların en iyi 500 Albümü’ listesinde 451. sırayı aldı. Albümün sekizinci şarkısı ‘Wake Up Alone’’ tuhaf bir hafiflik hissi bırakır insanda. Back to Back to Black isimli tribute albümde Manic Street Preachers tarafından yeniden yorumlanmıştır, meraklısına tavsiye ederiz. Biz bir Amy’den dinleyelim.

‘Wake Up Alone’’

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.