“Bir yerde mey varsa, orası meyhanedir”

okuma süresi 1 dakika
Hazırlığı yıllarca süren, kendisi bir yıl boyunca devam eden bir belgesel çekildi. "Vuslatın Başka Âlem" adını taşıyan bu belgeselin senaristleri Tan Morgül ve Yavuz Saç. Yönetmenler ise, Servet Dilber ve Gürcan Öztürk. 28 Mart (bugün) 19.30'da Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda özel gösterimi var belgeselin. Maksat, şüphesiz ki muhabbet.

Hazırlığı yıllarca süren, kendisi bir yıl boyunca devam eden bir belgesel çekildi. “Vuslatın Başka Âlem” adını taşıyan bu belgeselin senaristleri Tan Morgül ve Yavuz Saç. Yönetmenler ise, Servet Dilber ve Gürcan Öztürk. Tan Morgül’ü büyükkeyif olarak başka bir bağlamdan ötürü, pek “yakından” biliyoruz: Ulus Atayurt’la beraber hazırladıkları ve Overteam ile Literatür’ün ortak yayımladığı İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları isimli, kitap halen çok canlı ve temel başvuru metinlerinden biri. Morgül, bu belgeselin de ortak emek harcayanlarından biri.

Belgesel, benzersizliğini “tek” olmasına borçlu değil. Sahiden büyük zorluklarla “sızılan” meyhanelerde, müdavimi böyle bir şeye ikna etmek, tahminimizden çok daha güç olsa gerek. Kültürü, adabı, mekânı, meskeni başlı başına uzun soluklu filmlerin konusuyken, böylesi “konsantre” bir belgesel çekmek de, oldukça büyük iş.

Belgeselin özel gösterimi 28 Mart (bugün) 19.30’da Beyoğlu Ses Tiyatrosu’nda. Maksat, şüphesiz ki muhabbet.

Şarkıyı bir daha içimizden terennüm ediyor ve “mey varsa, meyhane de vardır” diyoruz. Ekliyoruz: Meyhane varsa, rakı vardır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.