Elyazmasında kedi patisi izleri!

okuma süresi 1 dakika
Sarajevo Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Emir Filipović, 15’inci yüzyıla ait metinleri incelerken hoş bir sürprizle karşılaştı; Hırvatça bir elyazması üzerinden yürüyüp gitmiş bir kedinin pati izlerine.

Sarajevo Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Emir Filipović, 15’inci yüzyıla ait metinleri incelerken hoş bir sürprizle karşılaştı; Hırvatça bir elyazması üzerinden yürüyüp gitmiş bir kedinin pati izlerine. Kedicik yürümeden evvel patilerini mürekkep hokkasına batırmıştı besbelli.

Metnin içeriğinin kedilerle bir ilgisi yok, Dubrovnik Cumhuriyeti döneminde kaleme alınmış sıkıcı bir ticari yazışmadan ibaret. “Kedi izlerinin yer aldığı doküman 11 Mart 1445 tarihli” diyen Filipović, BalkanInsight’a konuştu: “İzler, belge hazırlanırken veya ondan kısa bir süre sonrasına ait görünüyor. Yine de daha yakın tarihli olabileceği ihtimalini de göz ardı edemeyiz.” Filipović, çektiği fotoğrafı ve haberi Twitter’dan paylaşmayı da ihmal etmedi.

İzlere bakarak kedinin soldan yürümeye başladığı ve sağ tarafa geçmeden bir dönüş yaptığı düşünülüyor. Aslında bu bir ev kedisinin yaptığı sıradan bir hareket olsa da yüzlerce yıl korunmuş ve günümüze kadar ulaşmış olmasıyla emsallerinden sıyrılıyor.

Radikal

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.