Ercan Kesal: “Peri Bacaları Diyarında Peri İçilir!..”

okuma süresi 2 dakika
Anadolu deyince benim aklıma Mısri gelir: “Derman arardım derdime, derdim bana derman imiş…”

“Peri gazozu” var mıdır? Varsa, nereden temin edip, nasıl içmeliyiz?

Peri gazozu vardı… Hatta Kapadokya bölgesinin uzun yıllar tek yerel gazozuydu. Babam gazozcu Mevlüt’ün 1950’li yıllarda İstanbul Karaköy’de bu işlerin malzemesini de satan Rum esnaf Yani Yankuloviç’ten aldığı formülle yapmaya başladığı gazoz… Peri Gazozları… Sloganımız: “Peri Bacaları Diyarında Peri İçilir!..” Şimdi yok tabii ki. Tekelleşme ve globalleşmenin tabii sonucu olarak uluslar arası kola markalarına yenildi ve tarihe karıştı. Formülü hâlâ bende duruyor. Çok ısrar edersen bir gün mutfakta yapar ikram ederim.

perigazozu

Orta Anadolu denince benim aklıma çok uzun zaman şunlar geldi: Uzun bozkırlar, bazı bazı türküler, tek tük ağaçlar… Ama şimdi sanatın bizatihi mekânı da oluyor. Bu değişim nasıl oldu yahut değişen bir şey var mı?

Taşra, insan ruhunu anlamak için gidilecek en uygun coğrafyadır. Rahmetli Metin Erksan, bizde hâlâ taşranın filminin çekilmediğini söylerdi. Anadolu deyince benim aklıma Mısri gelir: “Derman arardım derdime, derdim bana derman imiş…” Anadolu hem derdimiz hem de dermanımızdır… Sabahattin Ali, R. Halit Karay, M. Şevket Esendal, Necati Cumalı bizi bekliyor hâlâ… Şimdilerde sanatın mekanı oldu mu? Keşke!..

Kitaptaki öykülerin bazılarını okumuştuk. Bazıları da kitapla okuyucu karşısına çıkıyor. Bunları “kitap” yapan temel saik neydi sizin için? Peri Gazozu’na nasıl yaklaşmalıyız?

Söz uçar yazı kalır derler ya, ben onu uzatıyorum, “yazı dağılır, kitap kalır…” Kitap denilen nesneyle öteden beri çok naif ve özel bir ilişkim olmuştur. En çok, etrafı kitapla çevrili mekânlarda rahat ederim. Nedense, böyle mekânlar içime farklı bir güven duygusu verir. Bunların arasında kendi kitabımın da yer alması ne büyük bir saadet.

ercankesal

Ankara’yı ne zaman anlatacaksınız? Zafer Pasajı’nı, Kızılay’ı, buluşmaları, şiirleri. Şairleri?..

Ankara deyince burnumun direği sızlar… Ahmet, Behçet, Adnan, Akif, Oktay… Kardeş bildiğim arkadaşlarım… Evet, bunu bir görev telakki etmeli ve yazmalıyım…

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.