Günün Bilgisi – Beşiktaş

okuma süresi 2 dakika
Adını İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden birine veren tarihi Boğaziçi semti. Beşiktaş eskiden beri Anadolu ile Avrupa’nın kesişme noktası olduğu kadar, özellikle Çarşı diye anılan agorasıyla önemli bir kültürel çekim merkeziydi.

Adını İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden birine veren tarihi Boğaziçi semti. Beşiktaş eskiden beri Anadolu ile Avrupa’nın kesişme noktası olduğu kadar, özellikle Çarşı diye anılan agorasıyla önemli bir kültürel çekim merkeziydi. Su yollarının buluştuğu iskeleye uzun yıllar karakterini veren anason kokulu Beşiktaş İskele Gazinosu aralarında Türk edebiyatının öncü simalarının da bulunduğu sayısız müdavimi ağırlamıştır. Salâh Birsel, Boğaziçi Şıngır Mıngır eserinde Beşiktaş’a geniş yer ayırır. Çarşı’daki Muhittin Baba ise Behçet Necatigil’den yadigârdır. Beşiktaş balıkpazarında yer alan klasik meyhaneler uzun bir dönemdir bölgenin meyhane nöbetini tutuyor. Çarşı’nın göbeğinde rakı geleneğini yaşatan Beşiktaş Balık Lokantası bunlardan biri.

Eskiden aynı yerde kapısına çengelle asılmış etten kesilen dilimlerle birlikte şarap servis eden salaş bir meyhanenin bulunması, Beşiktaş’ın meyhane kültürünün köklerinin derinliğine işaret ediyor. Hasbi ve Ahtapot ise pazarın çevresine konumlanmış diğer meyhaneler. Öte yandan, Akaretler’de çalgılı meyhane geleneğine göz kırpan Kalamata ve Şair Nedim Caddesi’ne Ayvalık soluğu getiren Sıdıka, yeni kuşak Beşiktaş meyhaneleri olarak dikkat çekiyor.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.