Günün bilgisi – Koço

okuma süresi 1 dakika
Kadıköy, Moda’da bulunup resmi adı Moda Park Lokantası olan, ama ilk sahibi Konstantinos Koço Korontos’un ismiyle anılan içkili lokanta.

Kadıköy, Moda’da bulunup resmi adı Moda Park Lokantası olan, ama ilk sahibi Konstantinos Koço Korontos’un ismiyle anılan içkili lokanta.

Mesleğe 1928’de gene Kadıköy’de açtığı müzikli danslı Mühürdar Gazinosu ile atılan Koço, ünlü lokantasını inşa etmeye 1931’de, eskiden bir balıkçı kahvesinin bulunduğu arsayı Aldo adlı bir Rum’dan kiralayarak başladı. Önceleri kır kahvesi olarak işlettiği mekân, 1960’larda şarap ve bira sunulan et lokantasına, ardından da çoğunlukla rakının eşlik ettiği meze ve balık lokantasına dönüştü.

Koço göçüp gitmiş, vârisleri lokantayı devretmiş olsa da, mekânı devralan dört Türk ortak geleneği devam ettirmeye çalışıyor.

Moda Koyu’na ve Moda İskelesi’ne bakan lokantanın bir özelliği de, 1924’te Rum balıkçıların ortaya çıkardığı, mekânın içinden geçilerek ulaşılabilen ve hâlâ ibadete açık olan Aya Ekaterini Ayazması’yla bitişik olmasıdır.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.