Hepimizin felsefeye ihtiyacı var!

okuma süresi 1 dakika
Zizek! belgeselinin yönetmeni Astra Taylor'dan 88 dakikalık felsefi film. Her konuşmacıya 10'ar dakika ayıran belgesel Socrates’ın ünlü önermesi “Sorgulanmamış yaşam, yaşamaya değmez” ile açılıyor.

Examined Life: Sokaklardaki Felsefe

Zizek! belgeselinin yönetmeni Astra Taylor’dan 88 dakikalık felsefi film. Her konuşmacıya 10’ar dakika ayıran belgesel Socrates’ın ünlü önermesi “Sorgulanmamış yaşam, yaşamaya değmez” ile açılıyor.

Felsefe genelde yazı ile bağlantılı bir konu olarak düşünülür. Her ne kadar Sokrates hayatında hiç bir şey yazmamış, felsefesini Agora’da insanlarla sohbet ederek yapmışsa da, öğrencisi Eflatun çok sayıda kitap yazmış, Akademi’yi kurmuştu.

Konuşmacılar: Kwame Anthony Appiah, Judith Butler, Michael Hardt, Martha Nussbaum, Avital Ronell, Peter Singer, Sunuara Taylor, Cornel West, Slavoj Žizek.

Bu isimler, sokakta veya parkta, halk arasında yürürken, kürek çekerken, takside seyahat ederken görüşlerini ifade ediyorlar. Felsefeyi tozlu raflardan sokağa taşıma girişimi… Belki biraz da Socrates’a gönderme yapıyorlar.

Aslında, yerleşmiş şeyleri sorgulamak her zaman cesaret gerektirir. Bu cesaretin de bir faturası var. Adının önüne “devrimci” sıfatını koymuş kişi ve kurumlar bile sorgulanmak istemezler. Konformizm talep ederler. Sorgulayanı dışlarlar. Demek ki, insanın hem kendisini, hem de toplumu, kurumlarını sorgulaması kolay bir iş değil. Ancak, Sokrates’in dediği gibi “sorgulanmamış bir yaşam, yaşanmaya değmez.” Felsefe, fil dişi kulelerde yaşayanların yaptığı bir iş olmamalı. Hepimizin felsefeye gereksinimi var.

Fragman:

 

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.