İyi ki doğdun Savaş Dinçel!

okuma süresi 1 dakika
1 Nisan 1942 tarihinde, İstanbul'un Fatih'inde, memleketin en yetenekli aktörlerinden biri doğdu. Aktörlüğünden gayrı, bir de karikatüristliği vardı. Onunla da yetinmedi, yönetmenlik de yaptı. 83'te cezaevine girdi, bir süre tutuklu kaldıktan sonra çıktı. Sonradan hocalık da yaptı.

1 Nisan 1942 tarihinde, İstanbul’un Fatih’inde, memleketin en yetenekli aktörlerinden biri doğdu. Aktörlüğünden gayrı, bir de karikatüristliği vardı. Onunla da yetinmedi, yönetmenlik de yaptı. 83’te cezaevine girdi, bir süre tutuklu kaldıktan sonra çıktı. Sonradan hocalık da yaptı.

Evet, Savaş Dinçel’den söz ediyoruz ve ne yazık ki geçmiş zaman kipiyle çekiyoruz cümlelerimizi. 2007 Aralık’ta buralara veda eden kıymetli oyuncu, karikatürist ve yönetmen Savaş Dinçel’in bugün doğum günü. Onu birçok filmden, oyundan ve diziden biliyoruz. Ama biz onu bugün, Serdar Akar yönetmenliğinde çekilen 2000 tarihli Dar Alanda Kısa Paslaşmalar‘daki bu efsanevi sahneyle yâd etmek istedik. 20. İstanbul Film Festivali’nde “en iyi erkek oyuncu” ödülünü de, bu rolüyle almıştı Dinçel.

İyi ki doğdun diyoruz. İyi ki doğdun Savaş Dinçel!

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.