Kvas

okuma süresi 1 dakika
Tanıştırayım. Bu içeceğin adı kvas. Rus edebiyatı seviyorsanız, daha önce Dostoyevski, Tolstoy… okurken adını duymuşsunuzdur.

Tanıştırayım. Bu içeceğin adı kvas. Rus edebiyatı seviyorsanız, daha önce Dostoyevski, Tolstoy… okurken adını duymuşsunuzdur. Ben de kendisiyle Ukrayna’da tanıştım. Aslen Ruslara, Ukraynalılara ve çevredeki Slav ülkelere ait yerel bir içecek.

Fikir olarak bozaya benziyor. Tahıldan mayalanan alkolsüz içecekler kategorisinde. Eskiden mayalamak için bayatlamış çavdar, arpa, buğday ekmeklerini kullanırlarmış. Mayalamakta kullandıkları ekmeğe göre de rengi değişiyor.

Tadı çok güzel. Kolaya benziyor, ama daha ferah, biraz daha yoğun bir tadı var. Hele de havalar bu kadar ısınınca, keşke burada da olsaydı da serin serin içseydik diye iç geçiriyorum. Aslında yapılması pek kolay görünüyor. Kim bilir, belki internetteki tariflere bakar denerim.

Eğer Ukrayna’ya giderseniz, kalabalık caddelerdeki, pazarlardaki sarı tankerlerden bir bardak kvas almayı unutmayın. Tankerden doldurulanı içmeye pek sıcak bakamazsanız, restoranlarda, kafelerde ve marketlerde de var.

IMG_0195

Rus turistler için Antalya, Manavgat’ta da fabrikasının açıldığını duydum. Üşenmedim aradım. Mayıs ayında ustası Türkiye’ye geldikten sonra üretime geçeceklermiş, ama kesin bir tarih veremediler. Kim bilir, belki bu yaz Antalya’da da kvas içeriz.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.