Rakıya göbek attırmanın püf noktası…

okuma süresi 2 dakika
Rakıya göbek attırmanın püf noktasına geçmeden önce bir zamanların güzide bir müzikholüne değinip sonra da sadede geleceğim.

Rakıya göbek attırmanın püf noktasına geçmeden önce bir zamanların güzide bir müzikholüne değinip sonra da sadede geleceğim.

1990’lı yılların başlarında İstanbul gece eğlence hayatına yeni girmiş olan bir mekân her gece konuklarıyla dolup taşıyordu. Talimane’deki Eresin Oteli’nin tam karşı köşesindeydi bu mekân. Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in yıldızının parladığı yer olarak bilinen “Matine Suare” gece kulübü kapatılmış, onun yerine “Noyan Noyan Barşantan” müzikholü açılmıştı.

Eser ve Engin Noyan çifti kâr ortağı olarak işletiyordu burasını, işletme müdürlüğünü de ben yapıyordum o günlerde. Söz konusu mekânda rakı hariç sadece yabancı içki sunuluyordu konuklara. Salonda dans pisti vardı ama dans yoktu, göbek havaları da yoktu. Sadece Eser ve Engin Noyan çifti sahne alır, müzik ziyafeti verirlerdi konuklara.

Pistte göbek havaları yoktu ama bugünlerde Miami’de mesleğini sürdüren usta barmen İbrahim Gündüz arkadaşım istek üzerine rakıya göbek attırırdı barda. Konuk kadehini eline aldığı zaman kadehi hafifçe sallar, fıkır fıkır göbek atmaya başlardı rakı kadehte.

Dilerseniz bu muzipliğin tekniğini anlatmaya çalışayım sizlere. Rakı kadehinin yarısına kadar çok soğutulmuş su konup sonra kadeh hafifçe yana yatırılarak üzerine yavaşça dört santilitre kadar rakı ilave edilir. Bu işlem çok yavaş olarak yapılır. Daha sonra kadeh dudak payı kalacak şekilde yine çok soğutulmuş suyla yavaşça doldurulur. Böylece kadehin dip ve üst kısmında yer alan su berrak kalırken orta kısımda kalan rakının rengi süt beyazına dönüşür.

Alt ve üst kısımda kalan su rakıya karışmaz. Kadeh elde hafifçe sallanırsa orta bölümde yer alan rakı fıkır fıkır göbek atmaya başlar hemen. İşin püf noktası da rakının oda hararetinde,  suyun çok soğuk olmasında ve işlemin çok yavaş olarak yapılmasında yatar.

Umarım rakınız kadehte fıkır fıkır göbek atarken siz de yaşarsınız bu doyumsuz keyfi.

Hoşça kalın efendim…

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.