Tarkovski 81 yaşında!

okuma süresi 2 dakika
"Sinema bir tesellidir" demişti büyük Rus yönetmen Andrey Tarkovski. "Peliküle şiir yazan" biri olarak da görülen ve sinemasıyla bütün dünyayı etkilemiş Tarkovski, yaşasa bugün 81 yaşında olacaktı.

“Sinema bir tesellidir” demişti büyük Rus yönetmen Andrey Tarkovski. “Peliküle şiir yazan” biri olarak da görülen ve sinemasıyla bütün dünyayı etkilemiş Tarkovski, “anlaşılmaz”lıkla suçlandığında da şu yanıtı vermişti: “Neden anlaşılmaz olmaya çalışayım ki? Bu, anlaşılır olmaya çalışmak kadar gülünç bir şey.” Memletimizin sinemasını da derinden etkileyen ve kabaca “Tarkovski etkisi” diyebileceğimiz bir derin etkiye sahip olan yönetmen, bundan 81 yıl önce, 1932’de dünyaya geldi. Filmlerinin yanısıra, çektiği fotoğraflarla ve yazdığı kitaplarla da biliyoruz Tarkovski’yi. Müzik öğreniminden, Arapça eğitiminden geliyor ve de. Gene çağımızın kıymetli yönetmenlerinden Ingmar Bergman’ın onun hakkında söyledikleri, aslında meseleyi özetliyor denebilir:

“O, düşsel mekânlarda bir uyurgezerin güveniyle hareket eder, hiç açıklama yapmaz. Zaten ne açıklayacaktır ki! Düşlerini bütün iletişim araçlarının en zoru, ama bir anlamda en isteklisi aracılığıyla görünür kılabilen bir gözlemcidir o. Ben bütün hayatım boyunca onun büyük bir doğallıkla dolaştığı kapıları yumruklayıp durdum!”

Burada her biri, birbirinden kıymetli filmografisi var Tarkovski üstadın.

Şurada da, büyük bölümü Agora tarafından yayımlanan, Türkçeye çevrilmiş metinleri var.

Bir “entelektüel zaruret”ten daha fazladır Tarkovski. Filmleri ve metinleri, bu fetişleştirmenin bizzat karşısında durur. Bugün 81 yaşına girdi. Ona, iyi ki doğdun diyoruz. Ünlemimizi eksik etmiyoruz.

İyi ki doğdun!

1983’te Cannes’da ödül aldığı görüntüler:

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.