Üstünde zeytin biten toprakların müziği

okuma süresi 2 dakika
Üstünde zeytin biten topraklardan ilham alan, yüzünü denizin açıklığına dönen Kırıka, yola ikinci albümü “Yılların Ettiğini” ile devam ediyor.

Üstünde zeytin biten topraklardan ilham alan, yüzünü denizin açıklığına dönen Kırıka, yola ikinci albümü “Yılların Ettiğini” ile devam ediyor.

Adamo ve Dario Moreno’ya selam veren çiftetelliler, Hayyam’ın şaraplı dizeleriyle esrimiş kafası dumanlı bir kasap havası, rebetiko dalgalarıyla yıkanmış grangazlar ve psikedelik zeybeklere alttan alta hep o New Orleans sokak bandolarının laubali ruhu eşlik ediyor. Papatyalardan kader kısmet çekilen yılları, ismi Leyla olan güzellerin aşıklarını rüzgarlarda savurduğu, gizli sevdaların yaşandığı zamanları çağırıyor.

Bu albüm öncesi, Ayyuka’dan Özgür Yılmaz’ın (elektrikli gitar, vokal) katılımı ile “altı tel” daha kazanan Kırıka, Bergama trompet tavrının yaşayan efsanesi Nazmi Ürk ve oğlu klarnetçi Uğur Ürk’ün kadroya eklenmesiyle grangaz geleneğini de içselleştiriyor. Albümün konuk sanatçıları arasında ise Brenna McCrimmon, Serkan Emre Çiftçi ve Tunçay Korkmaz gibi isimler var.

Kırıka’nın ilk albümü “Kaba Saz” 2008 yılında Baykuş Müzik tarafından yayınlanmış ve önemli kültür sanat dergileri tarafından “yılın en iyi” ve “en iyi ikinci” albümü seçilmişti. Kaba Saz’ın ardından Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da ilgi gören Kırıka, Danimarka, İtalya, Fransa, Almanya, Portekiz, Bosna-Hersek, Suriye, ve Lübnan’da konserler vermiş, Kaba Saz adlı parçaları Almanya’da Beyond İstanbul Vol II derlemesine dahil edilmişti.

Albümün parça listesi hemen aşağıda, ilk video klip “Keçi Kalesi”ni izlemek için ise şuraya tıklayınız.

1. Aşkınız
2. Cigara
3. Ah Sen de
4. Sarhoş Zeybeği
5. Sanma
6. Hercaimiş Çiçeği
7. Güzel Dokuzlu
8. Demlenelim Bu Akşam
9. Yanık Sevda
10. Yılların Ettiğini
11. Başı Bozuk Zeybeği
12. Keçi Kalesi

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.