13 Şubat İyi Tarih – Pelikül sesleri ne güzel.

okuma süresi 2 dakika
1894’te bugün sinema için önemli hadiseler vuku bulmuş. “Lumiere” soyadı, sinema sektörüne bulaşmış herkes için “hatırda kalıcı” olsa gerek. Sinemanın mucidi sayılabilecek Lumiere Kardeşler, 1894’te bugün “sinematograf”ın patentini almış.

1894’te bugün sinema için önemli hadiseler vuku bulmuş. “Lumiere” soyadı, sinema sektörüne bulaşmış herkes için “hatırda kalıcı” olsa gerek. Sinemanın mucidi sayılabilecek Lumiere Kardeşler, 1894’te bugün “sinematograf”ın patentini almış. Bir kamera ve projektörden oluşan “sinematograf”, sinemanın başlangıç nesnelerinden biri sayılır. Sonradan çok mühim yönetmenlerin bir araya gelerek, bu kardeşlerin hatrına çekecekleri Lumiere et Compagnie’de Haneke’nin çektiği kısa filmde Türkiye’yle ilgili bir görüntüye de rastlanır.

lumuieree Bu kutlanır mı? İki kadeh parlatalım o vakit.

1963’te bugün bir adalet “iyiliği” var memlekette. İstanbul Savcılığı, İşçi Sigortaları Kanunu’na uymayan iki bin işveren hakkında dava açmış. Halen yürürlükte olan bu güzel kanunun nasıl uygulandığını test etme imkânına sahip değiliz ama bu haber iyi bir haber.

1990’da bugün, gene siyaset sahnesiyle alakalı iyi bir adalet haberi var. 12 Eylül’ün ardından işlerinden olan akademisyenler, görevlerine dönmek için mahkemeye başvurmaya başlamışlar. İlk başvuruyu da, aynı zamanda şair olan tıp profesörü Hüseyin Hatemi gerçekletirmiş.

Bugün adalet günü olsa olurmuş. Bizim partizanca savunmadığımız ama aksini görünce çok bozulduğumuz bir mevzuyla ilgili 2007’de bir meclis araştırması kabul edilmiş. Meclis genel kurulunda Türkçenin bozulma ve yabancılaşmasına ilişkin meclis araştırması bahsi geçen şey de. Dilde partizanlık olmaz, şüphesiz ki yaşayan bir şeydir lakin bunca garip kullanılması ve hataların göz göre göre devam etmesi bizi çok üzüyor. Ehlikeyif, konuştuğu dile kıymet verene de deniyor nihayetinde.

İyi doğumlar var ve de: Sıkı polisiye yazarı Georges Simenon 1903’te, iyi yazar Refik Erduran 1928’de, sevdiğimiz oyuncu Kim Novak 1933’te, Genesis’in iyi müzisyeni Peter Gabriel 1950’de doğmuş. Ne iyi etmişler.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.