Ankaralı Strummer İspanya meydanlarında yaşayacak

okuma süresi 1 dakika
Efsanevi İngiliz punk grubu The Clash’in solisti Joe Strummer’ın adı İspanya’nın Granada şehrinde bir meydana verilecek.

Babası çok gezen bir diplomat olduğu için Ankara’da doğmuş olan Strummer’ın namı “Plaza de Strummer” meydanında yaşatılacak. Üstelik meydana bu ismin veriliş hikâyesi bizdeki gibi belediye bürokratlarının ecdada saygı gösterme kaygısına benzemiyor. Şehir sakinlerinin oy birliği ile verilmiş bir karar.

Peki neden Granada’da bir meydana veriliyor Joe Strummer’ın adı? Çünkü Joe Strummer ile Granada arasında görülmez bir bağ kurulmuş. Hem halk onu seviyor hem de hayattayken Strummer Granada’ya sık sık gelirmiş. Joe Strummer büyük bir İspanya hayranı olsa da Granada’yı onun için farklı kılan lokal bir müzik grubu olan “091” ile olan ilişkisi. İlk kez müzisyen kız arkadaşı Paloma Romeroile 70’lerde şehre gelen Strummer’ın ikinci ziyareti ise bir ‘laternada (şaka tabii jukebox’ta) duyduğu 091’a albüm yapmak için gerçeklemiş.

The Clash’in en etkili albümlerinden olan “London Calling”den “Spanish Bomb” Strummer’ın İspanya ve Granada ile olan ilişkisi açısından kıymetli…

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.