Dünya Festivalleri – Mart 2013

okuma süresi 4 dakika
Dünya Festivalleri için buyurun...

Cadılar Gecesi (Noche De Brujas)
Yer: Catemaco , Meksika
Tarih: Her yıl Mart’ın ilk Cuma gecesi
Cadılar ve ilgili her şeyin Meksika’da uzun bir geçmişi var. Catemaco da tüm bu hikâyenin endüstrileşmiş modern versiyonunun yaşadığı ve ticaretinin döndüğü yer olarak biliniyor. Ticareti derken, cadı alıp satmıyorsunuz tabii ama bu cadılık kültü üzerinden satılabilir her türlü şey burada hayat buluyor. Elbet festivali ile birlikte.
100 pezo’ya büyülerden arınmak ya da tarotunuza baktırmak isterseniz, doğru yerdesiniz. Tümden bir arınma ve şaman töreni ayini içinse gecenin ilerleyen vakitlerini bekleyin.
Cadıların ve turistlerin gözdesi olan festivale gitmeden önce, orada filme çekilmiş Apocalypto’yu   http://www.imdb.com/title/tt0472043/  izleyebilirsiniz.

nochedebrujas

Mardi Gras
Yer: Sidney, Avustralya
Tarih: Şubat – Mart
Avustralya’daki en uzun ve eğlenceli parti. Gay& Lezbiyenlerin sivil haklarını duyurmak maksatlı 1978’de başlattıkları gösteri ve protestoların zaman içinde bir parti ve eğlence formuna dönüşmüş hali. Gay, lezbiyen, transeksüel ve aktivistlerin yoğun katılımı ile sergi, konferans, şiir ve kitap günleri, konserler, konuşmalar, toplantılar düzenleniyor. Festival, efsane Gay Parade (cadde boyu kıyafetli yürüyüş) ile açılıyor ve kapanıyor.
Destek vermek ve katılmak için: www.mardigras.org.au

mardigras-sidney

SXSW: Austin Müzik ve Teknoloji Festivali
Yer: Austin, ABD
Tarih: Mart’ın ilk haftaları
1987’den bu yana müzisyen ve profesyonelleri bir araya getiren, 10 günlük bir organizasyon olarak düzenleniyor. Müzik, film ve interaktif / dijital başlıklarında etkin faaliyet yapılıyor. Plak şirketleri ve yetenek avcılarının da katıldığı festival, kendini tanıtmak isteyen grup ve müzisyenler için büyük fırsat sunuyor. Şehrin 50 ayrı noktasında, toplamda 1200 performansla şenlenen konserler, sergiler gün ve gece boyu devam ediyor. Spor aktiviteleri, yarışmalar, panayır ve sergiler de bonusu. Masa tenisi turnuvasına bile katılabilirsiniz.

Sadece canlı müzik dinlemek isteyenler için çok koşturmacaya gerek yok. Gün boyu Austin’de vakit geçirerek, süpermarketler dahil, cadde sokak her yerde çalan gruplara rastlanıyor.
Daha fazla bilgi için: http://sxsw.com

sxsw

Holi Festival
Yer: Kuzey Hindistan ve Nepal
Tarih: Mart’taki ilk dolunayı içeren 3 gün

Kışın bitişi ve ilkbaharın gelişini kutlamak için düzenlenen dini Hindu festivali, aynı zamanda renkler festivali olarak da biliniyor. Festivalin son günü, çocuk, büyük herkes caddelerde birbirine boya atarak, baştan başa rengârenk kök boyalara bürünüyor. Bir gece öncesinde şehir merkezi ve meydanlarda yakılan dev ateşler kalabalığı toplamış oluyor. Çocuksu ve eğlenceli bir festival.
Eğer kirlenmek istemiyorsanız bu 3 günü otelde geçirin.

Yok çocukluğumuzdaki su ve boya savaşlarının özlemini çekiyorsanız, eski kıyafetlerinizi giyip sokağa çıkın. Boyaların hepsi organik olduğu için yıkandığında kolaylıkla çıkıyor. Yine de cep telefonunu korumakta fayda var.
http://www.holifestival.org/

Holi-festival

Calle Ocha (En büyük cadde festivali)
Yer: Miami, ABD
Tarih: Mart’taki ilk haftaları

Miami Karnavalı kutlamasının son gününde gerçekleşiyor. 1 milyon katılımcılı dev bir parti. Latin ve Karayip kültürünün samba nağmeleri ile ve salsa hareketleri ile anıldığı, tonla yemekçi, büfe ve sokak satıcısının yerel lezzetler sunduğu sonsuz eğlence vaat eden bir şenlik.

calleocho

Las Fallas
Yer: Valencia, İspanya
Tarih: 12-19 Mart

Avrupa’nın en çılgın bahar partisi, İspanyolların tekelinde. Yerel sanatçıların yaptığı Fallas’lar (kâğıt, ahşap malzemeden yapılmış dev boyutlu taşınabilir heykeller) ortalığı sararken bir yandan da şehrin her yerinde havai fişek gösterileri oluyor. Her mahalle kendi Fallas’ını yapmakla yükümlü, onun sponsorluğunu üstleniyor. Festivalin başlaması ile 350 civarında Fallas bir anda dikiliyor. Mahallelerin desteğine göre 15 metre yüksekliğinde olanına da, 300 bin Euro’ya malolmuş olanına da rastlanabiliyor.

Fallas’ları tek tek ziyaret ederken kurulan sokak sofralarından sebeplenmek, Paella Pişirme Yarışması’na katılmak ve tabii ki her köşe başı müzik ziyafeti, -bir güne sığmaz, dört gün olsun– Akdenizin en katılınası festivalini oluşturuyor.
Bu sene giderim diyenler buraya: www.turisvalencia.es

Fallas_Valencia1 Fallas_valencia2 fallas-valencia3

Lonely Planet’ten derlenmiştir.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.