Kazım Koyuncu anılıyor…

okuma süresi 3 dakika
Gülşen İşeri, Kazım Koyuncu için "haber" yazdı. Ölüm yıldönümü olan bugün yapılacakları da bildirdi. Kazım gideli çok mu oldu?

Kazım Koyuncu, ölümünün 8. yılında Hopa’daki mezarı başında anılacak. Kazım Koyuncu anma etkinliği öldüğü gün olan bugün (25 Haziran’da) Hopa’da bulunan mezarının başında yapılacak.

Anma etkinliği Koyuncu’nun hayatını kaybettiği saat 12.55′te başlayacak.

Her şeyden önce devrimciyim

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra bir Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim” diyen Kazım Koyuncu, ölümün ardından “üreterek anılmaya” devam ediyor.

Şair ceketliydi Kazım, “Her ne kadar çok istediğim şeyleri yapmakta zorlanıyorsam da pes etmedim. Düşmedim yani… Bir devrimci gibi duruyorum ki zaten devrimci olmakla sanatçı olmak arasında benim için ciddi bir bağlantı var” diyordu verdiği bir söyleşisinde.

Her şeye rağmen

Sonra not düşüyordu albüm kapağına, hiç unutulmaması için: “Kötü şeyler gördük. Savaşlar, katliamlar, ölen-öldürülen çocuklar gördük. Kendi dilini, kendi kültürünü, kendisini kaybeden insanlar, topluluklar gördük. Yanan köyler, kentler, ormanlar, hayvanlar gördük. Yoksul insanlar, ağlayan anneler, babalar, her gün bile bile sokaklarda ölüme koşan tinerci çocuklar gördük. Biz de öldük. Ama her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik. Teşekkürler dünya.” dedi gitmeden önce… Biz de ona seni hep özleyeceğiz ve unutmayacağız dedik, unutmadık…

Çocukluk ütopyalarımı gerçekleştirdim

Söyleyecek ne çok sözü vardı Kazım’ın, neler neler biriktirmişti çıkınına. Sahnede nasıl dik durduysa, hayata karşıda aynı duruşunu gösterdi… Yan yana konuştuğumuz da hastalığıyla bile dalga geçiyordu, doktorları sevmiyordu. O en çok ne istiyordu biliyor musunuz: Sevgi krallığı… Sahnede ve her yerde sevgi kralı olmak istiyordu… Oldu da:

“Biliyor musun çocukluk ütopyalarımı gerçekleştirdim, müzisyen oldum, devrimci oldum, hep güzel olmasını istedim hayatın ama onlar bile bana yetmedi. ”

Bütün insanları mutlu etmek istiyorum

Sanatçılara mesaj yolluyordu yeniden… “O kadar güzelini istiyorum ki sanatçılar bunu yaratabilirler. Bu beni bazen ürkütür, bazen de içimde tertemiz olduğunu düşündüğüm vicdanımla iyi hissederim. Sevmenin içine ettik, anlamı bozuldu. Ama bizim sahnemizde bu var, hep de oldu. Bütün insanları mutlu etmek istiyorum şarkı söylerken. Belki bu yüzden hastalandım, belki büyük sevgimden ürken güçler var, durdurmak istiyorlar belki:)) sevgi krallığı istiyorum işte… Şarkı söylerken her şey her şeyi, herkes herkesi tutuyor sanıyorum. Bu yüzden sanırım kendimi bırakmıyorum.”

Kazım’ın güzel anılarını yazdık, konserlerini, söyleşilerini anlattık… Gidişlerini yazacağımız ise hiç aklımıza gelmedi…  Ve tam 8 yıl oldu Kazım’a… Şair ceketli çocuğa…

Bugün Kazım şarkıları söylenecek

Kazım Koyuncu’nun adı ve sesi alanlarda yankılanırken sadace mezarı başında değil Türkiye’nin dört bir yanında Kazım Koyuncu alanlarda olacak…

Kazım Koyuncu Türkiye ve dünyada şarkılarıyla varolurken adına kurulan kültür merkezleriyle de yeni bir kuşağa öncülük etti.

Kazım Koyuncu Kültür Merkezi’nin yanı sıra Bursa’da Kazım Koyuncu Kültür Sokağı kurulurken, Batman’dabir caddeye Kazım Koyuncu’nun ismi verildi.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.