“Seni unutmaya ömrüm yeter mi?”

okuma süresi 2 dakika
Bir üyemizden gelen metin; Pazartesi bereketiyle geldi. Bu da Ümit Besen'i ince ince anıyoruz.

Çok severiz memleket meselelerini rakı sofralarında anlatmayı ama tavernalar hep içli aşk mevzularından ‘bu gece hüzünleri evde bıraktım’ nağmelerine gidip gelen bir can hasarı tespit merkezidir. Taverna dediğimiz anda ilk akla gelen isimdir Ümit Besen, racon kesen umutsuz abilerin tahta masalarda içlendiği billur sesli kahraman. Hayatın draması varsa bizim de Ümit Abi’miz var diye içlenen, gözü buğulu incelikli adamlar tavernası.

Adana’da Çukurova Kulübü’nde şarkı söylerken milli futbolcu Metin Oktay tarafından keşfedilir. Metin Oktay’ın İstanbul’daki gazinocu arkadaşlarına tavsiye etmesi üzerine Ümit Besen Tarabya’da Köşem Bistro’da as olarak sahne alır.

Hep efendi aşkların, bir de yarım kalmış sevdaların kahramanıdır Ümit Besen. Şarkılarını dinlerken aklınızda eski Türk filmi canlanır. El ele tutuşmuş iki sevgili sonbaharda Boğaz boyunca yürürler ve daha sonra bir çay bahçesinde otururlar, önlerinden geçen Murat 124’ün arkasında ‘liselim’ yazılıdır. Şarkılarında hep bir mütevazılık vardır, evlenen o en kıymetli aşkının bile nikâhına gidecek kadar inceliklidir aslında. Söylediği her şarkıda biraz kendisi vardır, o yüzden dinlerken yüzünüzde hafif bir Ümit Besen tebessümü bulmanız mümkündür çoğu zaman. Hep fakir, hep ağırbaşlı ve çok gururlu sevgililerin sesidir o, çoğu zaman unutulmayacak bir sadakatle sevmiş ama yine de gitmesi gerektiğinde gitmiş gururlu bir sevgili. Ümit Besen şarkılarında öfke yoktur ama “sanma ki mutluluğun uzun sürecek / benim ahımı aldın mutlu olmazsın / ümitlenme o günler geri gelecek bendeki günlerini arayacaksın / o fakir sevgilini arayacaksın” diyerek iç tellerimizi titretir vefasız sevgililere karşı. Plakları ve albüm kapakları ile akıllarda kalan, oynadığı sayılı filmlerde bile yine Ümit Besen tavrını koruyan, dinleyici karşısında hep ceketini ilikleyen kimilerinin yarım kalmış sevdasının, kimilerinin de çocukluk anılarının sesidir.

Hayatın cambazı olmuş ama aşkın cambazı olmamış adamlara “ben bu gecelerin adamıyım / başım beladan hiç kurtulmaz” tavrını hissettiren şarkılar söyler Ümit Besen. Gözünde hep bir damla yaş vardır ama dimdik durmasını da bilir acılar karşısında. Sevda hasret çekmeyi barındırsa bile, alışmak sevmekten daha zor gelir çoğu zaman. Hep bir ayrılık, hep bir yoksulluk, dikey ve yatay mutsuzluk içinde, başucumuzda masallar anlatır gibi şarkılar söyleyen, vatkalı ceketlerin en önemlisi de mütevazı hayatın incelikli sesidir Ümit Besen.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.