Trans Sibirya Ekspresi

okuma süresi 2 dakika
Bu bir trendir. Pekin’den kalkar, Moskova’ya gider yahut tam tersi. Uzun sürer, çok uzun. Yolculuk kriterlerinize göre çok pahalı, orta sınıf ya da ucuz olabilir.

Bu bir trendir. Pekin’den kalkar, Moskova’ya gider yahut tam tersi. Uzun sürer, çok uzun. Yolculuk kriterlerinize göre çok pahalı, orta sınıf ya da ucuz olabilir. Biletleri en az 3 ay önceden almak gerekir. Çünkü popüler ve efsane bir rotadır.

Trenden hiç inmeden bu mesafeyi aşarsanız, -ki o bile nefis- 8 gün sürer. Ulan Bator’u da dahil ederseniz, 10 bin 650 kilometre yol. Ama genelde insanlar güzergâh boyu bazı yerlerde konaklayarak bu rotayı yaptıkları için en ideal süre 15 gün.

Yol boyunca 7-8 zaman diliminden, 91 duraktan geçiliyor. 1 haftada, 4 mevsim yaşanıyor. 1. sınıf bir yolculuk yaparsanız, Türkiye ve Avrupa’nın rutin zengin imajı ve kravatlı yenen akşam yemeklerine razı olursunuz. Oysa 4. sınıf bir yolculuk, hippilerden rahiplere Çin, Moğol, Rus türlü çeşit insanla tanışmanızı sağlayacaktır. Duş almamak ve tanımadığınız kişilerle aynı kompartımanda kalmak sorun olmadığı müddetçe… Bir sözlük ya da Çince, Rusça, Moğolca çeviri aplikasyonu sohbetleri uzatır. Kitap okumak için tren idealdir.

Trendeyken okunacaklar: Stepte/Serseri Hikâyeleri, Maksim Gorki

trans-sibirya

GW Travel’ın “Golden Eagle Trans-Siberian Express”i 13 gecelik nonstop tren turu hippileri ve duşakabinsiz bir odayı çekemeyecek ehlikeyifler için ideal: All inclusive bir fiyat ödüyorsunuz, sonrasında trende her şey bedava. Moskova-Vladivostok arasında işliyor.

Detaylı bilgi: http://www.gwtravel.co.uk/destination.php?id=1

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.