19 Şubat İyi Tarih – “Eğ başını usul usul yürü”

okuma süresi 2 dakika
1861’de Rusya’da toprağa bağlı kölelik yasaklanmış. Kölelik, mazisi çok geçmişe dayanan rezil bir şey. Insanlık tarihi sırf derisinin renginden ötürü köleliğe mecbur bırakılmış insanların da tarihi demek aynı zamanda.

1861’de Rusya’da toprağa bağlı kölelik yasaklanmış. Kölelik, mazisi çok geçmişe dayanan rezil bir şey. Insanlık tarihi sırf derisinin renginden ötürü köleliğe mecbur bırakılmış insanların da tarihi demek aynı zamanda. “Köle-efendi” diyalektiği üzerine konuşmayı zül saymaz ehlikeyif. Buna incelikli küfretmeyi de bilir üstelik. Rusya’da vuku bulmuş bu hadiseye sebep olanlara sevgiler, hürmetler.

1878’de Thomas Edison fonografın patentini almış. Fonograf ne demek peki? Şimdiki müzik sisteminin atası aslında. Sonradan gramofona dönüşecek olan bu teknolojik gelişme için de Edison’a ne kadar teşekkür edilse az. Teslacıyız ezelden ama gönlümüz geçmez Edison’dan da. Yakınında gramofon bulunan ehlikeyfi de güzel bir şarkı dinlemeye davet ediyoruz. Çekinmeyin, dinleyin. Müzik çok şeydir.

Oyunculuğunun yanısıra, Kadıköy Moda’da açtığı tiyatro salonuyla da sanata hizmet eden Haluk Bilginer’in İngiltere günlerinde yer aldığı BBC’nin ünlü dizisi EastEnders’in ilk bölümü 1985’te bugün yayınlanmış. Bilginer’i Gülşen Abi günlerinden beri hürmetle takip ediyoruz lakin asıl Demirkubuz’un Masumiyet’tindeki “Bekir” nasıl bir oyunculuktur arkadaş?

Bugünün heves verici doğumları da; Kopernik, memleketin güzel sinema emekçisi Vecdi Sayar, başka bir futbolcuya lakap olmasıyla aramızda halen yaşayan Belçikalı topçu Enzo Schifo ve Black Sabbath grubundan Tony Iommi.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.