21 Şubat İyi Tarih – Manifesto, DNA, futbol, Nin, Palahniuk…

okuma süresi 2 dakika
Ve iki güzel doğum. Biri Anais Nin. 1903’te dünyaya gelmiş, ne iyi etmiş. Diğeri halen hayatta olan büyüğümüz Chuck Palahniuk. O da 1962’de doğmuş. Aferin ona.

1848’de Karl Marx, Komünist Manifesto kitabını yayımladı. Dünyanın neredeyse bütün dillerine çevrilen, en çok okunan, en çok tartışılan ve en etkili kitaplarından biri olan Manifesto’yu Marx ve Engels bugün yayımlamış. Kıymetli büyüğümüz Lafargue’ın kayınbabası olan bu sakallı beyefendiyi tebrik ediyor, Londra’ya selamlarımızı yolluyoruz. Mezarının başında rakı içmiş yakın arkadaşlarımız var neyse ki.

1925’te gene matbuata dair güzel bir haber. Birleşik Amerika’nın meşhur dergisi The New Yorker bugün çıkmaya başlamış. Bugün de dediğimiz gibi, “kitap okuyun ulan!” Kitapla kalmayın, dergi de okuyun, gazete de okuyun, duvar yazısı da okuyun. Okumayıp ne edeceğiz ki bu dünyada?

1953’te ise ilim irfan bağlamında güzel bir gelişme var: Francis Crick ve James D. Watson, DNA molekülünün yapısını keşfetmişler. Bilmemek değil, takdir etmemek ayıptır. Bilmemek de ayıptır da, bunca çetrefilli konuları takdir edip geçiyoruz. Anlayın ve bağışlayın.

1958’de Türkiye Profesyonel Futbol Ligi başlamış. Endüstriyel olanına, ayakoyunlarının döndüğü, üçkâğıdın sudan sayıldığı haline aşina değiliz ama futbolu seviyoruz. Ehlikeyif izlemeyi sever. Güzel şeylere bakmayı, heyecanlanmayı sever. Lefter’i, Metin Oktay’ı, Metin-Ali-Feyyaz’ı güzelce anar.

Ve iki güzel doğum. Biri Anais Nin. 1903’te dünyaya gelmiş, ne iyi etmiş. Diğeri halen hayatta olan büyüğümüz Chuck Palahniuk. O da 1962’de doğmuş. Aferin ona.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.