24 Şubat Kötü Tarih – Kaplumbağalar da terbiye edilir.

okuma süresi 1 dakika
1910’da Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey ölmüş. Nefis mektep halen faaliyette, adı o büyük mimarla anılıyor.

1910’da Sanayi-i Nefise Mektebi’nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey ölmüş. Nefis mektep halen faaliyette, adı o büyük mimarla anılıyor. Osman Hamdi Bey, bu toprakların resminini kurucu isimlerinden biri. “Kaplumbağa Terbiyecisi”ni bilmeyen kalmadı artık. Doğumu iyi, ölümü kötü tarih evet. Hayırla yâd ediyoruz. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde halen üretilen güzel işlere kadeh kaldırıyoruz.

1920’de Almanya’da Alman İşçi Partisi’nin adı “Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi” olarak değiştirilmiş. Aynı gün parti programı açıklanmış. Adolf Hitler’in dünyaya edeceği zulümlerin başlangıcı olan bu olayı, elbette kötülerin kötüsü olarak anıyoruz.

1942’de 769 Romanyalı Yahudi’yi taşıyan “Struma” vapuru, Karadeniz’de batırılmış; yalnızca bir yolcu kurtulabilmiş. Türkiye’de de uzun süre demirleyen, kimin neden batırdığı halen muamma olan bu felakete de diyecek bir şey yok. Deniz, üstünde kaza olmayınca güzel. Karşısına kurulup tekmili birden masa kurma güzel. Kokusunu teneffüs etmek güzel.

1989’da Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi’nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıklamış. Kitabın “ölüm sebebi” olduğu bir dünyayı ne edelim?

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.