25 Şubat Kötü Tarih – Hakkâri’de çok mevsim…

okuma süresi 2 dakika
1836’da Samuel Colt, ürettiği silahın patentini almış. Silahı, soyadıyla birlikte anıyoruz, öyle koymuş adını çünkü beyefendi.

1836’da Samuel Colt, ürettiği silahın patentini almış. Silahı, soyadıyla birlikte anıyoruz, öyle koymuş adını çünkü beyefendi. Silah üretmenin, içine mermi dizmenin, o mermileri bir yerlere sıkmanın nasıl bir anlamı var, biz bilmiyoruz. Silahlardan zerre-i miskal hoşlanmıyoruz, kendisine hürmet edilmesini sevmiyoruz. Samuel beyefendiyi hayırla anmıyoruz.

1932’de Adolf Hitler Alman vatandaşlığına kabul edilmiş. Bu haber bu kadarla kalmıyor tabii ki. Böylelikle 1932 yılında yapılacak Weimar Cumhuriyeti’nin başkanlık seçimlerine katılması mümkün olmuş. Yani önü açılmış Adolf beyefendinin böylece. Yaptığı şeyleri anmak bile zül. Kötü sözler etmek de keza öyle. Almanları seviyoruz, Hitler müstesna.

1933’te uçak gemisi olarak imal edilen ilk Birleşik Amerika donanma gemisi “USS Ranger” denize indirilmiş. İndirilmiş de ne olmuş? Ölüm kusmuş. Silah küçük de, uçak gemisi büyük mü? İkisi de insan öldürüyor, ikisi de can alıyor.

1945’te Türkiye, Almanya’ya savaş ilan etmiş. Susuyoruz.

1984’te Hakkâri’de Bir Mevsim adlı filmin gösterimi Sıkıyönetim Komutanlığı tarafından yasaklanmış. Film, malum olduğu üzere Ferit Edgü’nün metninden sinemaya uyarlanmıştır. Edgü’nün metinleri Sel Yayıncılık tarafından yayımlanıyor, bu bahaneyle kitaba gitsek. Film, Erden Kıral’ın filmi, tarihi 1983. Oyuncular Genco Erkal, Erkan Yücel, Şerif Sezer… Bu bahaneyle, gececik yaşta dünyadan göçen Erkan Yücel’i de anımsasak ya.

1983’te Tennessee Williams göçmüş. İki “n”, iki “s” ve iki “e” ile yazılan adı değil tek ilginçliği. Oradan başlıyor Williams’ın alameti farikaları.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.