6 Şubat İyi Tarih – Müzikte Bob Marley, Nazan Öncel; Kış Olimpiyatları…

okuma süresi 2 dakika
Olimpiyatın etimolojisi “Olympia” kentindeki spor müsabakalarına dek gidiyor. Kadim Yunan topraklarından neşet etmiş bu gelenek, endüstriyel hırslardan ötürü zaman zaman yara aldıysa da, heyecanını koruyor bizim için. 1936’da Kış Olimpiyatları, Garmisch-Partenkirchen'de (Almanya) başladı. Almanlık bazen çok güzel.

Olimpiyatın etimolojisi “Olympia” kentindeki spor müsabakalarına dek gidiyor. Kadim Yunan topraklarından neşet etmiş bu gelenek, endüstriyel hırslardan ötürü zaman zaman yara aldıysa da, heyecanını koruyor bizim için. 1936’da Kış Olimpiyatları, Garmisch-Partenkirchen’de (Almanya) başladı. Almanlık bazen çok güzel.

Televizyon musibet mi, saadet mi bilemeyiz fakat Şinasi’nin Şair Evlenmesi ilk defa televizyondan canlı yayınlanmış. Birçok “ilk” sıfatı taşıyor bahsi geçen metin; bir “ilk”i de buymuş. 1968’de canlı yayınlanan ilk televizyon oyunu. Belki sonra kitabını da basmışlardır?

1974’te Türkiye Yazarlar Sendikası kurulmuş. Ne iyi olmuş. Yazarların, sadece yazarak geçinebilecekleri bir ülke olmak yolunda belki adımlardan biri olmuştur. Halen faal olan TYS’nin başkanı şair Mustafa Köz. Bundan bir önceki dönemde de şair, yayıncı ve ısrarlı dergici Enver Ercan başkanlık yürütmüştü. Sendikanın ilk başkanı da Yaşar Kemal. Ömrüne bereket.

Devlet İstatistik Enstitüsü, 1998’de Türkiye nüfusunun 62 milyon 610 bin 252 olduğu bildirmiş. “60 milyon bizi izliyor”dan, “80 milyon bizi izliyor”a ne hızlı geçmişiz böyle.

Ve iki güzel doğum, müzik âleminden. İlki Bob Marley abimiz. 1945’te merhaba demiş dünyaya, 1981’de genç yaşında veda etmiş.

Öteki buralardan bir isim, Nazan Öncel. 1956 yılında ilk nefesi çekmiş içine, o günden bugüne şahane şarkılar üretmiş, söylemiş. Onun da ömrüne bereket.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.