Altın Portakal’ın “Venüs Heykelciği” tanıtıldı…

okuma süresi 2 dakika
Antalya'da 10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 51. Altın Portakal Film Festivali'nde verilecek olan "Venüs Heykelciği" ödülü, Karaköy Salt Galata'da düzenlenen bir davetle basına tanıtıldı.

Antalya’da 10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 51. Altın Portakal Film Festivali’nde verilecek olan “Venüs Heykelciği” ödülü, Karaköy Salt Galata’da düzenlenen bir davetle basına tanıtıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Festival Başkanı Menderes Türel ile Festival Direktörü Elif Dağdeviren’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye, festivalin Jüri Başkanı Yılmaz Erdoğan, jüri üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Menderes Türel, “Sinemamızın en usta en ünlü üyeleri film festivalimize destek oldular. 51’incisini düzenleyeceğimiz Altın Portakal Film Festivali’ni yine ilk dönemdeki belediye başkanlığımda olduğu gibi, Avrupa’daki rakipleriyle yarışır bir hale getirmek gibi bir iddiayı ortaya koyacağız. 13 milyonu aşkın turisti ağırlayan şehrimizde bu etkinliklerin en iddialısını ortaya koymak bizim misyonumuzdur. Festival boyunca bütün sinemaseverleri Antalya’ya davet ediyorum” dedi.

Oyuncu-yönetmen Yılmaz Erdoğan da, “Festival memleketimizde sinemanın gideceği ve geldiği yer açısından önemli. Film sektörü televizyon sektörüyle birlikte büyüyen bir işkolu. Seyircinin sinema salonlarına koştuğu bir festival olmasını ümit ediyorum. Bunun için de elimden geleni yapmaya gayret edeceğim” şeklinde konuştu.

Halit Refiğ’e ödül

Gecede 1964 yılında yapılan ilk festivalde “En İyi Film” seçilen “Gurbet Kuşları” ile yönetmen Halit Refiğ’e verilen ödül, bu yıl verilecek olan “Venüs heykelciği”yle bir araya getirildi.

Gecede, davetliler arasında bulunan Halit Refiğ’in eşi Gülper Refiğ, yaptığı konuşmada, “Bizim sinemanın arkasında, çok büyük bir entelektüel birikim ve sermaye yok. Asgari şartlar zor, ancak yürek var” dedi.

Venüs heykelciği basına tanıtıldı

Davette, 51 yaşındaki ilk ödülün URART tarafından aslına uygun bir şekilde yeniden tasarlanan ulusal ve uluslararası yarışmaların ödülü “Venüs heykelciği” de basına tanıtıldı.

Halit Refiğ’e verilen ilk ödülden yola çıkılarak, geleneği temsilen aslına uygun bir şekilde bronzdan yapılan ödülün boyu 33 cm, kaidesi de siyah. Toros mermerden yapılan heykelciğin elinde ise festivalin simgesi olan altın kaplama “Altın Portakal” yer alıyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda verilecek ödül ise yine URART tarafından geleceği temsilen klasik heykelin modern yorumlaması olarak düşünülerek kübik yüzeylerden oluşuyor. Siyah Toros mermer kaidesi üzerinde 33 cm yüksekliğindeki bronz heykelciğin elinde de, yine festivalin simgesi altın kaplamadan oluşan “Altın Portakal” bulunuyor.

CNN Türk haberinden alıntılanmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.