Ayfer Tunç 25. yılını yeni romanla kutluyor

okuma süresi 3 dakika
2014 yılında edebiyattaki 25. senesini selamlayacak olan Ayfer Tunç'un uzun süredir beklenen yeni romanı "Dünya Ağrısı" 14 Ocak'ta okurla buluşacak.

2014 yılında edebiyattaki 25. senesini selamlayacak olan Ayfer Tunç’un uzun süredir beklenen yeni romanı “Dünya Ağrısı” 14 Ocak’ta okurla buluşacak.

Türkçe edebiyatın sözünü sakınmayan kalemi Ayfer Tunç, yazarlık hayatının 25. yılında sarsıcı bir romanla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Hayatı “yolcu” olarak yaşamak isterken baba mirası otelin işletmecisi, ailesinin “reisi” olmak zorunda kalan Mürşit, her geçen gün tamahkârlaşan bir şehirde, gerçek dostluğu İstanbul’da bıraktığı hayaletlerden kaçarak Mürşit’in oteline sığınan Madenci’de buluyor. İki arkadaşın dünya algısı, okuyucuya Türkiye tarihindeki utanç sayfalarının bir özetini sunuyor.

Arka planı toplumsal facialar, kitlesel cinnet hikâyeleriyle örülen Dünya Ağrısı’nda, geçmişle hesaplaşma cesaretini gösteren insanları yaşadıkları toplumdan ayıran sınır imleniyor. Dünya Ağrısı kelimelerle sıkılmış bir yumruk.

Dünya Ağrısı’ndan… Tadımlık!

“Böyle bir şehirde sır saklamanın imkânsız olduğunun farkında değil. Öğrenecek elbet, bir gün şehir dediği şeyin birbirini gözleyen sayısız gözden ibaret olduğunu o da anlayacak. Ama buna çoktan alışmış olacak ya da daha fenası başkalarını gözleyen sayısız gözden biri haline gelecek. Babamın oğlu o olmalıydı diye düşünüyor, ben, oğlum gibi bir oğul olsaydım babam mutlu ölürdü; oğlum babamın istediği gibi bir oğul olduğu için ben mutsuz öleceğim.”

Ayfer Tunç kimdir?

1964’te Adapazarı’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi.

Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerine yazılar yazmaya başladı.

1989’da Saklı adlı yapıtıyla Yunus Nadi Armağanı’nı kazandı. 1999-2004 arasında Yapı Kredi Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı.

2001’de yayımlanan ve okurdan büyük bir ilgi gören Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek 70’li Yıllarda Hayatımız adlı yapıtı, 2003’te Uluslararası Balkanika Ödülü’nü kazandı ve altı Balkan diline çevrildi.

Tunç’un 2003’te Sait Faik’in öykülerinden hareketle yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu filme çekildi ve TRT’de gösterildi.

Tunç’un ayrıca Mağara Arkadaşları ve Evvelotel – Saklı adlı kitaplarıyla, “Ömür Diyorlar Buna” adlı bir yaşantı kitabı, Harflere Bölünmüş Zaman adlı bir e-kitabı, İkiyüzlü Cinsellik adlı (Oya Ayman’la birlikte yazdığı) bir inceleme kitabı; Kapak Kızı, Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Yeşil Peri Gecesi ve Suzan Defter adlı romanları vardır.

Ayfer Tunç’un Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:

* Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, 2005

* Kapak Kızı, 2005

* Aziz Bey Hadisesi, 2006

* Evvelotel – Saklı, 2006

* Mağara Arkadaşları, 2006

* Ömür Diyorlar Buna, 2007

* Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, 2009

* Yeşil Peri Gecesi, 2010

* Suzan Defter, 2011

CNN Türk’ten alınmıştır.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.