Bir Sevene Sorduk: Eylem Şenkal

okuma süresi 3 dakika
Televizyonlardan tanıdığımız Eylem Şenkal, "teze seven" olarak rakı üzerine konuştu. Rakıyı, neşeye benzetti, neşeli yanıtlar verdi.

Eski Milli Voleybolcu ve Best Model of the World’98. Marmara Üniversitesi Spor Akademisi’nde okudu. 12 yıldır profesyonel tiyatro oyunculuğu yapıyor ve birçok televizyon dizisinde oynadı. Şimdilerde Euro Star kanalında “Şehir Mimarisi” programını sunuyor ve “Tarihte Garip Vakalar” tiyatro oyununda rol alıyor.

Rakıyı ilk kaç yaşınızda tattınız?
Rakı mı? Ayran mı? Bizim ülkemizin milli içkisi ayran değil miydi? Ben sade ve sadece ayran içerim, o da susuz yani bir nevi yoğurt! (Röportaj yaptığınız bu kız içecek ile içki arasındaki farkı bilmiyor. Bunu yayınlarken bir daha düşünün!)

Aslına bakılırsa çok iyi bir içici sayılmam, tamamen sosyal içici denebilir bana. İki sene önce tattım rakıyı ondan önce kokusu beni itiyordu. O sebeple sofraya bira ve şarap içerek onca şairin kemiğini sızlatarak iştirak ediyordum. Tiyatro oyunum vesilesiyle artık en azından Neyzen Tevfik hatrına denemeliyim dedim. “Tarihte Garip Vakalar” adlı oyunumda Neyzen Tevfik babadan çok alıntı hikâye anlattım. Odur rakı içebilmeme sebep. Salt gelenek adına değil rakıyı anlamlandırmak, o niyetle içmek şahane…

Ne sıklıkla rakı içersiniz?
Haftada bir rakı bahane sohbet şahane halinde toplaşıyoruz.

Rakınızı nasıl içersiniz?
Tek, suyla, 3 buzlu. “Normal” rakı içenler üçüncü kadehe geçtiğinde benim kadehte üç parmak kalmış oluyor. O vakit bir kez daha buz istiyorum. Yüz karasıyım! 🙂

Mümkün olsa kiminle rakı içmek isterdiniz?
Sohbeti ballı, esprili, birçok konuda konuşabileceğim kişilerle. Memleketi kurtarıp, “uzayda hayat var mı?”ya kadar uzanan bir yelpaze sözünü ettiğim.

Rakının yanında en çok sevdiğiniz meze hangisi?
Yoğurtlu her şeyi çok severim. Bir de mekânlara göre değişir. Kebapçıdaysam çiğ köfte ile, balıkçıdaysam Ege otlarıyla (deniz börülcesi favorim).

En sevdiğiniz rakı masası arkadaşınızı söyler misiniz?
Ayşe Tolga

Rakıdan başka hangi içkileri seversiniz?
Kırmızı şarap âşığıyım, bir de pembe şampanya.

Meze yapar mısınız?
Pek iyi bir aşçı sayılmam, yoğurtlu bir şeyler hazırlayabilirim.

Rakıyı bir duyguya benzetseniz hangisi olurdu?
Neşe.

Hangi ortamda rakı içmeyi tercih edersiniz?
Mekânları güzelleştiren insanlardır diye düşünürüm. Keyif aldığım insanlar olsun yeter, bir dağın başında taş, çim üstünde olsam da olur.

Rakı ile en sevdiğiniz şarkı hangisi?
Öyle özel bir şarkım yok, sohbeti bastırmayan müzik olsun isterim. Ayrıca olmasa da olur.

Hiç tatmamış birine rakıyı nasıl tarif edersiniz?
Bu benim için zor bu kadar az içen ve yeni içici olarak tarif etmek biraz da hadsizlik olur sanırım. Bunca güzel insan anlatmış Neyzen Tevfik’ten bir alıntı yapayım:

“Rakı içiyorsam, şarap içiyorsam/ Sana ne/ Sana bir zararım yoksa içerim/ Gelsek ikimiz de kıldan ince köprüye/ Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim”

Rakı bir insan olsa adı ne olurdu?
Ata içeceği

Rakı sofrasından neleri uzak tutmalı?
Alıngan insanları.

Ne olacak bu memleketin hali?
Bak şimdi yarama dokundun!

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.