Çıldır çıldır çıldırmayan Claudius!* (Moda Sahnesi – Hamlet)

okuma süresi 3 dakika
Hamlet... Bir kaç kez okumaya çalışmış ama o korkunç çevirilerle baş edemeyip her defasında elinden bırakmış biri olarak, alternatif bir sahnede kendi çevirileriyle oynanmaya başladığını duyduğumda, hah demiştim bir ihtimal.

tükenirdi monolog
kaçarken içine düştüğüm kara toplum
big bang sonrası büyük yalnızlık bilinmeyeni
saçlarında titreyen iblisler karartırken güneşi
üstüste gömülürken
saydam yaşamlar
bir yankı duyulurdu hiç´likten
bütün yalnızlıklarınızın ilenci
korusun çoğulluklarınızı
cinnet koyun erdemin adını
maskelerinizi kuşanıp yalanlarınızı çoğaltın
hepiniz mezarısınız kendinizin…
Nilgün Marmara-Mezar

Hamlet… Bir kaç kez okumaya çalışmış ama o korkunç çevirilerle baş edemeyip her defasında elinden bırakmış biri olarak, alternatif bir sahnede kendi çevirileriyle oynanmaya başladığını duyduğumda, hah demiştim bir ihtimal. Klasik metinlerin korkunç çevirilerini oynamaktan-okumaktan-seyretmek yorgun düşenler için orijinaline sadık kalarak kendi çevirileriyle sahneye koydukları Hamlet’le oyunun hem oyuncusu hem çevirmenlerinden biri olan Onur Ünsal, en iyi çeviriyi değil oynanabilir bir çeviri yaptıklarını söylüyor. (Radikal-Bahar Çuhadar http://www.radikal.com.tr/hayat/karsinin_yeni_sanat_mekani_moda_sahnesi-1155123)

1599-1601 yılları arasında William Shakespeare tarafından yazılan bir trajedi olan Hamlet, babası öldürülen bir oğlun acısı, öfkesi, gazabı ve cinnetiyle yaşamaya çalışmasıdır. İktidar hırsıyla ağabeyini öldüren amca bey, tutkularıyla baş etmeyi beceremeyen annenin de cici kocası olur… Hamlet iktidar, ahlak, aşk, arkadaşlık, aile kavramlarının sevilir görüntülerine parmak sokup, bakmaktan hoşlanmadığımız yanlarını ortaya çıkarır. Kabullenilmiş-sorgulanmayan hayata çıldırır Hamlet ve bana bir ölünün yasının en gerçek çıldırarak tutulabileceğini anlatır.

İktidarların ve sorgulamadan iktidar sevenlerin varolduğu bir dünyada güncelliğini hiç kaybetmeyen yığınla gönderme olan metinde, Shakespeare’in o kendine has şairaneliği oldukça iyi korunmuş.  Oyuna modern bi anlatım kazandıran yönetmen Kemal Aydoğan ciddi bir risk almış aslına bakarsanız ama hem sahnedeki kadronun başarısı hemde dekor ve ışık tasarımıyla iyi bir sonuç ortaya çıkarmış. Klasik klasikçiler bundan ne kadar hoşlanır bilemesem de hakkında olumsuz yorum yapmadan önce yıllardır Hamlet’i okumaya ve izlemeye tahammül edemeyenler için açılan yeni ve modern bir Hamlet kapısı Moda Sahnesi…

Oyunun başından sonuna kadar ritmini bir dakika düşürmeyen Onur Ünsal’ın performansından bahsetmeme gerek yok. Bir insan bu kadar güzel çıldırır! Tiyatroyu sevmiyorsanız bile gidin seyredin, sevmek için nedeniniz olur. Bütünüyle iyi bir iş çıkaran ekipteki İnan Ulaş Torun ve Timur Acar diğer favori isimlerim.

“İtiraf edin ki, güzel, hoş olarak yaptığınız ne varsa, hepsini bu deliliğe borçlusunuz.” der Erasmus, Moda Sahnesi’nin Hamlet yorumu tamda böyle bir güzellikte, hoşlukta.

Biz ki bu yaz üç beş ağaç için delirdik ve sokaklara döküldük. Haksızlığa karşı çıldır ey insanlık! Çıldır ki senin deliliğinin çoşkusu şiirler yazdırsın sokaklara!

*Ricadır; başlık “zıpla zıpla zıplamayan Tayyip!” müziğiyle okunsun.

Yazan: William Shakespeare
Çeviren: Onur Ünsal – Emre Adıyaman
Yöneten: Kemal Aydoğan
Sahne Tasarımı: Bengi Günay
Işık Tasarımı: İrfan Varlı
Oyuncular
Hamlet: Onur Ünsal
Gertrude: Esra Kızıldoğan
Ophelia: Kübra Kip
Claudius: Murat Tüzün
Polonius, Osric: Timur Acar
Laertes, Guildenstern: İnan Ulaş Torun
Horatio, Rosencrantz: Çağlar Yalçınkaya
Hayalet, Oyuncu Kral: Hasan Demirtaş
Oyuncu Kraliçe, Mezarcı: Alper Baytekin
Yönetmen Asistanları: Yağmur Mısırlıoğlu, Ferhat Asniya, Emre Adıyaman, Berfin Orman
Hareket Çalışması: Janbi Ceylan, Yeşim Coşkun
Ses Çalışması: Volkan Zambak
Oyun Süresi: 115 dak. 2 perde
Bilet Fiyatı: 25 TL

Takip için;
http://www.modasahnesi.com/hamlet

https://twitter.com/modasahnehamlet

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.