Eskişehir Film Festivali

okuma süresi 1 dakika
Eskişehir’de 15 yıldır yapılagelen uluslararası bir festival var. Eskişehir Uluslararası Film Festivali. Anadolu Üniversitesi’nin sinemaya yaptığı katkılar malum. Hem sinema bölümünden, hem de konservatuvardan birçok isim çok kıymetli işlere imza attılar.

Eskişehir’de 15 yıldır yapılagelen uluslararası bir festival var. Eskişehir Uluslararası Film Festivali. Anadolu Üniversitesi’nin sinemaya yaptığı katkılar malum. Hem sinema bölümünden, hem de konservatuvardan birçok isim çok kıymetli işlere imza attılar. Yakın zamanda bazı filmlerin platosu da oldu Eskişehir. İstanbul’un, doğası gereği, elinde tuttuğu kültür sanat etkinliklerine Ankara’dan, Eskişehir’den, İzmir’den, Bursa’dan, Diyarbakır’dan böyle güzel katkılar gelmesi heves verici.

Festival, Metin Erksan, Müşfik Kenter ve Ernest Borgnine anısına düzenleniyor bu sene. Halit Akçatepe, Münir Özkul ve Ayşen Gruda da “Onur Ödülü”ne layık görüldü. Emek Ödülleri’nde de üç isim var: Başak Emre, Ahmet Boyacıoğlu ve Prof. Sami Şekeroğlu.

Festivalin açılış filmi, Srdan Golubovic’e ait olan Circle. 1993 Bosna Savaşı’nda, Müslüman bir sivilin hayatını kurtarırken kendi hayatını tehlikeye atan bir Sırp askerinin gerçek hikâyesinden esinlenilerek çekilmiş bir film olan Circle, “Kesişen Hayatlar” ismiyle Türkçeleştirildi.
Birçok filmin gösterileceği, birçok workshop’a ve söyleşiye ev sahipliği yapacak 15. Uluslararası Eskişehir Film Festivali için tafsilatlı bilgiye şuradan ulaşmak mümkün:

http://www.eskfilmfest.com/

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.