Günün Bilgisi – Benli Belkıs

okuma süresi 2 dakika
Gerçek adı Belkıs Söylemezoğlu; eski İstanbul sosyetesinin önde gelen simalarından. Babası Süleyman Şefik Paşa’nın Yemen’de vali olduğu sırada Saba şehrinde doğdu. Adı Saba Melikesi Belkıs’tan geliyordu.

(1912-1972) Gerçek adı Belkıs Söylemezoğlu; eski İstanbul sosyetesinin önde gelen simalarından. Babası Süleyman Şefik Paşa’nın Yemen’de vali olduğu sırada Saba şehrinde doğdu. Adı Saba Melikesi Belkıs’tan geliyordu.

Sonraki yıllarda yanağındaki beninden dolayı Benli lakabıyla anıldı. Yaşantısının büyük bir bölümü yurt dışında geçti. Paris’e, Londra’ya gittiğinde gazeteler “Türk incisi geldi” diye manşet atardı. Kral Gustav, Prens Rainier, Kral Faruk ve daha nicesinin yakın dostluğunu kazanmıştı. Benli Belkıs, İstanbul sosyetesinin kadınları için Paris modasının canlı mankeni gibiydi. İslam Çupi’nin ifadesiyle, İstanbul’da ilk bikiniyi giyen kadın da oydu. Aynaya çok düşkündü: “Ben kendi kendimi özlerim, kendimi göresim gelir.”

Vefa Zat bir zamanlar servis yaptığı Benli Belkıs’ı şöyle anlatır: “Hafifçe kavruk bir sesi vardı ve sık sık attığı kahkahalarla bulunduğu ortamın ambiyansına farklı bir hava katardı… Sohbetlere kusursuz Fransızcasıyla sıcacık espriler katardı. Genellikle işadamı Ferruh Kunter’le birlikte oturur, içki tercihini de çoğu zaman rakıdan yana kullanırdı. Özellikle biberle terbiye edilmiş ve küp kesilmiş beyaz peyniri çok sever, kimi zaman da üzerine hafifçe kırmızıbiber serpilmiş kaşarlı sıcak kanepe isterdi.”

Benli Belkıs haftada dört gece sabaha kadar eğlenir, sonra üç gün ortadan kaybolurdu. Eşref Kolçak’la Çılgınlar Cehennemi adlı bir film çevirmişti. Hilton, Pera Palas, Tokatlıyan, Rouge et Noir, Büyük Kulüp, Taşlık Tenis Kulübü, Degustasyon sık uğradığı yerlerdi. Tanju Okan’ı çok beğenirdi. Dario Moreno, Metin Ersoy hayranıydı. Öncü paparazzi Zozo Toledo onun peşinden hiç ayrılmazdı. Benli Belkıs beş evlilik ve sayısız aşk macerası yaşadı. Hiç çocuğu olmadı. Yaşamı boyunca tarzını değiştirmedi.

Rakı Ansiklopedisi‘nden alınmıştır.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.