Jaklin Çelik: “Kafka ileriyi gören iyi bir yamacıdır.”

okuma süresi 2 dakika
Yazar Jaklin Çelik'le Kafka'ya bilerek geç kaldık. Kötü mü ettik?

Kafka, yazarlığınız için belirleyici bir figür müdür? 

Edebiyat, kaçınılmaz olarak bir etkileşim biçimidir. Okuduğumuz kitaplar hafızamızın raflarına dizilir ve gerektiği yerde kaleme bir dokunuşta bulunarak ait olduğu yere döner. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Yazı değişime uğrar, dönüp tekrar aynı kitabı okuduğumuzda o da zihnimizde başka bir metafora dönüşür. Bu anlamda bende yer etmiş birkaç kült yazardan biridir Kafka.

Kafka’nın bu sene bunca anılması ile yaşadığımız günlerin “Kafkaesk” oluşu arasında bir bağlantı var mı sizce? 

Biz insanlar, bunca kötülüğün, cezanın, başımıza neden geldiğini sorguluyoruz sürekli. Yaşam bunu sorgulamakla geçerken kaynağını bilmediğimiz bir güç sebeplere gerekçeler üretiyor. Sağlam metinler de buna karşılık gündeme geliyor Onlar zayıflıklarımızı yamarlar. Bu anlamda Kafka ileriyi gören iyi bir yamacıdır.

En çok hangi eserini anımsarsınız düşündüğünüzde? 

Şato ve Aforizmalar.

Kafka tercümeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birçok büyük yazar gibi Kafka da Türkiye’de çeşitli yayınevleri tarafından yayınlandı/yayınlanıyor. Ve her yayınevi kendi çevirmeniyle çalışıyor. Bir yazar bir başka ülkede o ülkenin diliyle yayınlandığında yuvası yayınlandığı yayınevi değil, çevirmenin dilidir. Kafka, Cemal Ener’in çevirilerinde yuvasını bulmuş gibidir.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.