“Koltukname”yi aradık…

okuma süresi 2 dakika
Alo, merhaba! :) Koltukname nereden çıktı? Derdiniz ne tam olarak?

Alo, merhaba! 🙂

Koltukname nereden çıktı? Derdiniz ne tam olarak?

Koltukname, hoşumuza giden, severek birbirimizle paylaştığımız haberlere, yazılara, yorumlara Türkçede ulaşamamanın bıkkınlığından ortaya çıktı. Elbette derdimiz bunları yalnızca çevirip internette bir nevi boşluğa atmak değil; tersine, şu an internetteki kültür haberciliğine hâkim olan kopyala-yapıştır mantığına isyan etmekteyiz. Kısacası dikkat edilmeyenlere dikkat çekmeyi, dikkat edileni ise farklı bir bakışla sunmayı hedefliyoruz. Örneğin klasik Türk yazarların eserlerinin neden sadeleştirilerek basıldığını sorguluyor, müzik kopyalamakla domates ekmenin arasındaki benzerliği irdeliyoruz. Elbette bu sırada eğlenceyi de ihmal etmiyoruz: Haftanın Eğlencesi, Popüler Kültür gibi başlıklarımız altında can sıkıntısına bire bir yazılar, resimler dolu.

Sahi kaç kişisiniz? İki, değil mi?

Yola çıkarken ablamla bendik, şimdi düzenli yazan üç kişi olduk. Ben her telden çalıyorum, ablam Derya Göçer Akder de her konuya değiniyor, ayrıca özel olarak Yemek Kültürü köşesini yürütüyor. Tolga Güler’se müzik haberlerinden sorumlu. Bunun yanı sıra Zezine, Aykut Ertuğrul gibi konuk yazarlarımız oldu, daha da fazla konuk yazara açığız!

Berrak Göçer kimdir? Ve elbet bu bir sorgu değildir! (gülüşmeler)

Koltukname’nin yanı sıra kitap editörlüğü ve edebiyat çevirmenliğiyle uğraşan bir şahıstır. Şu sıralar dışarıdan Everest Yayınları’nın dünya klasiklerinin dizi editörlüğünü yapmaktayım. Ayrıca yakın zamanda Kaya Genç’le birlikte yaptığımız şahane bir Sherlock Holmes çevirisi yayımlanacak, daha başka çeviriler de yolda.

Önümüzdeki günler Koltukname için nelere gebe?

Koltukname ocakta birinci yaş gününü kutladı. Yılın sonlarına doğru Akademik Kitaplar, Televizyondan Kitaba gibi özgün listeler hazırlamaya başlamıştık, bunlara devam edeceğiz. Ayrıca başta edebiyat ve yayıncılık olmak üzere Türk kültür dünyasına dair çeşitli güzellikleri ilk paylaşan merci olmak gibi büyük bir hedefimiz var: Yazarlarımızın mektuplaşmaları, romanlarda geçen sofra sahnelerinden esinlenilmiş yemek tarifleri, eski kitap ilanlarımız ve daha nice sürprizler yolda.

Çok teşekkürler Berrak!

Ben teşekkür ederim büyükkeyif!

koltukname2

 

koltukname.com

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.