4 Şubat Kötü Tarih: Zelzeleler, ölümler, İskilip, Neriman Hanım…

okuma süresi 2 dakika
Müdahale edemediğimiz büyük olaylara doğal afet diyoruz, eskiler afat da dermiş. Diyarbekirli şair Ahmed Arif’in “bir ben bilirim ne afat sevdim”ini hatırlayalım. Ve suratımızı asmaya başlayalım:

Müdahale edemediğimiz büyük olaylara doğal afet diyoruz, eskiler afat da dermiş. Diyarbekirli şair Ahmed Arif’in “bir ben bilirim ne afat sevdim”ini hatırlayalım. Ve suratımızı asmaya başlayalım:

4 Şubat 1976’da Meksika’nın, Honduras’ın ve El Salvador’un komşusu Guatemala’da 7,2 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Depremde 20 binden fazla insan öldü. Latin Amerika’nın bu çileli ülkesi (yıllarca iç savaşla uğraştı onlar da), 76’daki büyük depremin izlerini çok uzun yıllar sarmaya uğraştı. Rivayete göre, şahane kahvesi vardır bu ellerin. Bir gün sadece kahvelerinden ve güzelliklerinden söz etmeyi dileriz.

4 Şubat sadece Amerika kıtasına değil, daha yakınımızdaki bir coğrafyaya da afatla gelmiş. 1998’de 6.1 şiddetinde bir depremle sarsılan yer bu defa Afganistan. Bolca darbeyle uğraşan, sonradan da dünyanın jandarması olmaya iman etmiş ABD’nin demokrasi götürdüğü Afganistan’da bu deprem 5000’in üzerinden can almış.

Tam adı İskilipli Mehmet Âtıf Hoca olan din alimi İskilipli Âtıf Hoca İstiklal Mahkemeleri tarafından, şapka kanununa muhalif olduğu ve savunma yapmaya bile lüzum görmediği gerekçesiyle 4 Şubat 1926’da idam edildi. Hakkında tevatür çok ama sabah vakti idam edilip akşama kadar darağacında tutulması “kötü gün” için yeterli.

Şimdi hatırlıyoruz o türküyü, hatta youtube’a yazıyoruz hep beraber: Neriman Altındağ Tüfekçi, “Eleşkirt’ten Çıktım”. 2009 4 Şubat’ında vefat eden Neriman Hanım, “Konma bülbül konma, nergis daline” diyor halen. Bize de, ne güzel “daline” demiş öyle, demesi kalıyor. Huzur içinde yatsın.

“Cinai roman”ın mühim ismi Patricia Highsmith’in 1995’teki ölümünü kaydetmeliyiz. Ona da huzur dileyerek.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.