Makedonya’dan Orhan Pamuk’a edebiyat ödül

okuma süresi 1 dakika
Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü bu yıl Orhan Pamuk'a verildi. Orhan Pamuk, ödül töreni öncesinde, Üsküp Yeni Halk Kütüphanesi'nde basın toplantısı düzenledi.

Uluslararası 2013 Tabernakul Edebiyat Ödülü bu yıl Orhan Pamuk’a verildi.

Orhan Pamuk, ödül töreni öncesinde, Üsküp Yeni Halk Kütüphanesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Yeni Halk Tiyatrosu’nda düzenlenen ödül törenine, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Kültür Bakanı Elizabeta Kamçevska Milevska, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer ve çok sayıda davetli katıldı.

Pamuk, Goran Stamenkov’un eseri olan bronz heykel, altın ve 5 bin Euro’dan oluşan ödülünü, Tabernakul Yayınevi’nin Sahibi Tsvetan Vrajivirski’nin elinden aldı.

Pamuk, burada yaptığı konuşmada, Makedonya’nın en değerli edebiyat ödüllerinden birinin kendisine verilmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kitaplarını, okurlarını mutlu etmek için yazdığını ifade eden Pamuk, dünyanın farklı noktalarına yaptığı ziyaretlerde kendisiyle aynı duyguları paylaşan okurların olduğunu görmenin bir yazar için büyük sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

“Sessiz Ev”, “Saf ve Düşünceli Romancı”, “Benim Adım Kırmızı” ve “Masumiyet Müzesi” adlı kitapları Makedonca olarak yayımlanan Pamuk, törenin ardından okurları için kitap da imzaladı.

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.