Metin Solmaz yazdı: “Müslüm Abi’ye açık mektubumdur!”

okuma süresi 3 dakika
Abi bir arkadaşım vardı Bora diye. Doktor buna demiş ki bir duble daha içersen ölürsün. Bora yüklenmiş bir koli rakıyı gitmiş Assos’a, ölmüş. Üşenirdi abi Bora yaşamaya. Sen de öyle oldun diye korkuyorum abi. Üşenme sakın. 60 yaş ne ki? Çıtır çıtırsın daha. Sonuçta “vesaire vesaire” değil mi abi?

Sevgili Müslüm abi (Abi ben baba sevmem. Abi severim)

Abi ben gençken garsondum. Bizim garson Tuncay bayılırdı sana. Derdi ki “Müslüm babanın Elenor’daki albümlerini dinleyeceksin. Gerisi kıyakları.”

“Ne kıyağı?” derdim. Meğer Unkapanı’nda mali sıkıntıları olan şirketlere girip Allah rızası için bir albüm okuyuverirmişsin. Bu çok yer etmişti bana. Sonra kasetçilik yaparken Cihan Plak’a doğrulattım. Şehir efsanesi filan değilmiş yani. Sana baba demeleri bundanmış zaten.

Ben Roger Waters albümleri peşinde koşarken Tuncay senin pavyondan yapma bootleg kayıtların peşinde koşardı. Geceleri rakı içerken ben ona The Pros and Cons of Hitch Hiking dinletirdim, o da bana Esrarlı Gözler.

Abi o vakitler seni dinlemek ayıptı. Senin yerine Bob Dylan ile efkârlanırdık. Ben önce Led Zeppelin’i, Frank Zappa’yı, sonra seni Esengül’ü, Erkin Koray’ı filan dinledim. Dinleyince çok sevdim ama.

Ankara Eskişehir yolu üzerindeki pavyonda kaç kere gördüm afişlerini… Kırk efsane dinledim orayla ilgili. Yok, cigarayı gazete kağıdına sarıp sahnede içiyormuşsun. Direk gibi yıkılırmışsın ilerleyen saatlerde. Hüngür hüngür ağlarmışsın sahnede. Kaç kişi sen ağlarken birbirine sarılıp kanka olmuş oralarda. Törenmiş konserden çok… İnsan bunu merak etmez mi? Ettim tabii. Git be kardeşim bir kere oraya madem. Yok. Benim beyaz dangalaklığım. O izin vermemiş olmalı.

Bir sen bir Esengül. Hep dalga geçtiler ikinizi sevdim diye. Dedim ya abi, ayıptı seni dinlemek o vakitler. Bana az çektirmedin yani.

Abi ben seni hiç bir zaman Emre ya da Tuncay gibi dinlemedim. İbadet olmadı yani bana. Kafam da almadı takım tutar gibi Müslümcü olmayı. Herifin teki demiş yorum diye: “Lan ATEİST ler Müslüm Baba,yıda açıklayın amk. malları”. Açıklayamadım ben.

Var yani ruhani bir şey. Ama o benden çok uzakta. Ben kenardan sevdim ama çok sevdim abi seni. Sayılmaz mı?

Geçti ama o yıllar tabii. Yeni Rakı gibi adamsın şimdi. Amelesi, patronu, beyazı siyahı, Murathan Mungan’ı, hepsinin sofrasında yerin var. Umurunda mıdır acaba?

Konuşmaya üşenir halinle nasıl yaptın abi o kadar filmi kaseti plağı TV şovunu reklamı? Hakikaten kaç kasetin var senin? Derler ki sen de bilmezmişsin. Ben kasetçiyken toplamaya kalkışmıştım. 30’da filan durmuştum.

Abi bir arkadaşım vardı Bora diye. Doktor buna demiş ki bir duble daha içersen ölürsün. Bora yüklenmiş bir koli rakıyı gitmiş Assos’a, ölmüş. Üşenirdi abi Bora yaşamaya. Sen de öyle oldun diye korkuyorum abi. Üşenme sakın. 60 yaş ne ki? Çıtır çıtırsın daha. Sonuçta “vesaire vesaire” değil mi abi?

https://twitter.com/metinsolmaz

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.