Murat Meriç: “Şebnem, bizim için yeni bir şarkı söyler misin?”

okuma süresi 2 dakika
Murat Meriç, Şebnem Ferah'tan 7 şarkı seçti, doğum gününü kutladı, onun "İstanbul müzisyeni" olduğunu söyledi.

Şebnem Ferah’ı “rock’un gelişimi” başlığında nereye koyuyorsunuz?

Rock’un geliştiğini varsayarsak, 90’lı yıllarda kendince çabalayan “genç”ler içerisinde bu çabasının sonucunu almış, diğerlerine örnek olmuş bir figür olarak görüyorum Şebnem Ferah’ı. Azminin meyvelerini hızla topladı, bir anda geniş bir hayran kitlesine ulaştı, onları hiç şaşırtmadı. Memleket rock tarihinin enteresan figürlerinden aynı zamanda; kendi şarkısını yazıp söyleyen kadınlar kuşağının öncülerinden: “Zor zamanda çok ve büyük işler” başaranlardan.

Hangi şehrin müzisyenidir sizce Şebnem Ferah? İstanbul’un mu, Ankara’nın mı?

Ankara çıkışlı olmasına rağmen bence gayet net bir şekilde İstanbul’un sesidir Şebnem Ferah. Şarkılarında o doku var: Şehir, her şeyiyle sinmiş. Ne az doğu, ne az batı, İstanbul’un göbeği: Kıvrak, oynak, fıkırdak değil, “bizden” sesler yok. Nokta vuruş yapayım: “Köprüaltı” gençlerinin [burada kastettiğim köprü elbette yanan Galata Köprüsü, gençler de Kemancı ve yöresinde toplananlar] sesi aslında Şebnem Ferah.

Sözlerini nasıl buluyorsunuz?

Yukarıdaki cevapla bağlantılı ilerliyorum, fazla bireysel olmakla birlikte -ki asla sakıncası yok- bir kuşağın hissettiklerini çok net bir şekilde anlatıyor. O kuşağın, yaratıcı, cesur ve sözünü sakınmayan temsilcisi. Sözler de bu minvalde. Bir şarkı sözü yazarı olarak sevdiğim insanlardandır Şebnem Ferah.

Bugün doğum günü Şebnem Ferah’ın, ne söylemek istersiniz “kameralara”? 🙂

İyi ki doğdun Şebnem Ferah! Bizim için yeni bir şarkı söyler misin? [Şunu söylemeliyim sanırım: Bir Şebnem Ferah hayranı değilim ama sıkı takipçisiyim. Yeni şarkılarını her zaman heyecanla karşılarım, bugün bize en güzel hediyesi “yeni bir şarkı” olurdu. Ama yok, hediye verecek olan biz miydik yoksa?]

5 şarkılık bir “ŞF listesi” rica etsek, ayıp mı etmiş oluruz?

Her albümden bir şarkı seçsem, abartmış mı olurum?
Şöyle:

Bu Aşk Fazla Sana / Kadın, 1996

Nefessiz Kaldım / Artık Kısa Cümleler Kuruyorum, 1999

Sil Baştan / Perdeler, 2001

Mayın Tarlası / Kelimeler Yetse, 2003

Zaman Geçip Gidiyor / Can Kırıkları, 2005

Mahalle / Benim Adım Orman, 2009

Derseniz ki, “bir de başka albümlerde yorumladıklarından seçelim”, Ortaçgil şarkısı “Değirmenler”i tek geçerim. 5 dedik, 7 oldu: Uğurlu sayım! Şebnem Ferah’a da uğurlu gelsin…

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.