Turgut Uyar dizesi gibi kadın Ceylan Ertem

okuma süresi 3 dakika
Herkesin hayatında keşke dediği yığınla şey vardır, benimde “ah keşke şu kadınla bi rakı sofrasına otursak” dediğim kadınlarım var.

Herkesin hayatında keşke dediği yığınla şey vardır, benim de “ah keşke şu kadınla bi rakı sofrasına otursak” dediğim kadınlarım var. Kendimi bildim bileli her anımın şarkısını yazan Sezen (Aksu) var listemin en başında ardından kocası Yaman Okay’ı anlattığı bi yazı nedeniyle Meral Abla (Okay) gelirdi. Meral Abla buralardan giderken en çok Sezen yalnız kaldı diye düşünüp üzülmüştüm. Sonra Yıldız (Tilbe) gelir bütün deliliğiyle oturup uzun uzun her şeyden konuşulabilir kadın, Nazan (Öncel) var listemde çok ağlar çok güleriz diye aklımdan geçer, Kibariye var dertleşmek istediklerimin arasında bir de Müjde Ar uzun uzun annesi Aysel Gürel’i dinlemek isterim ondan… Listenin ilkleri bunlar, hepimizin ablası, dert ortağı, sırdaşı olan bu kadınlara ben yenilerini ekliyorum son zamanlarda.

Cuma gecesi twitterda yaptığı ufak tefek çekilişlerle davetiye veren Garaj Bekçisi sponsorluğunda (@garajorg / www.garaj.org) uzun zamandır sahnede dinlemek istediğim Ceylan Ertem’in Cadı Avı’na gittim. Geçirdiğim sakatlıktan ötürü çok istememe rağmen kalabalık nedeniyle önden seyredemeğim konserde birde Bronx Pi’nin zor durumda olan müzik sistemi nedeniyle azıcık canım sıkılmadı değil. Amma velakin her şeye rağmen orijinali ufak tefek sahnede kocaman kadın Ceylan Ertem gecenin handikaplarını kapatmayı oldukça iyi becerdi.

Benim kendisiyle tanışıklığım 2010’da Soluk albümüyle bi şekilde karşıma çıkan Gidip Dinlenmeliyim parçasıyla oldu “iki kaya arasında sıkışmışım balık gibi” o zamanki haleti ruhiyemin yegâne tarifi idi. Sonra aklım takıldı kadına ve merakla kurcalamaya, takip etmeye başladım yazdıklarını, yaptıklarını, fotoğraflarını… Ardından Ütopyalar Güzeldir albümü ve albüme adını veren şarkısıyla Ceylan benim arada dertleştiğim kadınlardan biri oldu. Ne zaman çok özlesem dilime dolanıp durdu “bir vapur dumanıyla sanki gelecek gibi…”

Uzun süredir yaptığı Sezen Aksu Tribute ve Cadı Avı konserleriyle özellikle son zamanlarda çok sık sahne almaya başlayan Ceylan Ertem, kendince haliyle oldukça başarılı. Bir Yıldız Tilbe hayranı olarak Yıldız şarkısını söylerken deliren bi kadını sahnede görmek ve ondan El Adamı’nı dinlemek güzeldi. Keşke Umay Umay’ın Düşmedim Daha’sına yaptığı gibi bir stüdyo kaydını El Adamı için yayınlasa da tekrar tekrar dinleyip, beraber bağırsak “bitmeyen aşkla sevişirim…” diye.

Sosyal medyada oldukça aktif olan ve söylemleriyle hayatta dâhil olduğu yerlerde vicdanlı bi kadın olduğunu gösteren Ceylan Ertem, naif kadınlardan, kırılgan güçlülerden, hikâyesi olanlardan, hikâyesine sahip çıkarken aklını koruyanlardan, ağız dolusu aferin dedirtenlerden, bunu hak edenlerden.

Cuma gecesi bi anda söylediği şarkının kadınını sahneye çıkaran Ceylan Ertem’i yakın zamanda ön taraflardan gözlerini yakalayarak dinlemeyi daha çok istedim. Türkiye’de iyi müzik yapılmıyor diyen insanlara inat yapan ve yaptığına sahip çıkanları sahnede görmek gerçekten keyifli. Sahnede Ceylan Ertem’e eşlik eden isimler Cem Tuncer, Engin Recepoğulları, Emin İnal, Murat Çopur ve Ediz Hafızoğlu… Bir işi yaparken eğlenmek ve ona ruhunu koymak ayrı bi hava ve adamlar bunu beceriyor. O minicik kadın o adamların arasında o adamlarla beraber kocaman oluyor.

Anlayacağınız ben listeme bi isim daha ekledim, aklımı kaçırmaya yeltendiğim bazı anlarımda bana eşlik eden, Turgut Uyar dizesi gibi kadın “sana sığınıyorum kırılıp toplanınca” Ceylan Ertem.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.