20 Şubat İyi Tarih – “ses gelmiyor kümesten”

OKU Etiketler: , , , , - , 16:00 Gönderen: Editör

1872’de Metropolitan Museum of Art, New York’ta açılmış. Metropolitan’daki bazı eserlerin oraya gitme yöntemine “iyi” denir mi emin değiliz ama şehrin büyük müzelerinin olmasını, o müzelerin güzel manzalarının olmasını seviyoruz. Manzara herkesindir, şehir herkesindir.

1909’da bir “kelime” ilk defa kullanılmış. Bu kelime “Fütürizm”. İtalyan şair ve editör Filippo Tommaso Marinetti Le Figaro gazetesinde “Fütürizm Manifestosu”nu yazmış. Fütüristleri ve ütopistleri hiç şüphesiz seviyoruz. Ne güzel ehlikeyiftir onlar, ne güzel zihinlerdir.

1914’te İstanbul’da ilk elektrikli tramvay sefere başlamış. İstanbul’un büyük trafik sıkıntısı 1914’te nasıldı, az çok tahmin edebiliyoruz. Memleketin en çok göç alan kenti İstanbul’un elektrikli tramvaya kavuşmasını Karaköy’den kadeh kaldırarak kutluyoruz. Olmaz mı ki?

Ve güzel doğumlar. Mesela Ülkü Tamer. İkinci Yeni’nin güzel şairi, bizim güzel abimiz Ülkü Tamer 1937’de dünyaya gelmiş. Antepli bu şahane şairin doğum gününü hevesle kutlarız. Ve Kurt Cobain. 27 yaşında kendi isteğiyle hayata veda edecek olan Cobain, 1967’de doğmuş. Nirvana dinliyor ve “aman kendini asmış yüz kiloluk bir zenci”yi okuyoruz. Hatta bunun için Haluk Bilginer’e başvuruyoruz.

Yazarın diğer yazıları