20 Şubat Kötü Tarih – Üçüncü köprüye hayır

okuma süresi 1 dakika
1970’te Boğaziçi Köprüsü’nün temeli atılmış. Üç yılda tamamlanacak ve 29 Ekim 1973’te açılacak köprü.

1835’te Şili’nin Concepción şehri depremle yerle bir olmuş. Deprem deyince, afet deyince, kaza deyince içimiz titriyor. Şu “kötü tarih”leri yazalıberi daha da fena hallerdeyiz. Üzülmek dünyada bir yer adıdır.

1970’te Boğaziçi Köprüsü’nün temeli atılmış. Üç yılda tamamlanacak ve 29 Ekim 1973’te açılacak köprü. Şüphesiz ki bazı işlere yarayacak ama Boğaz’ın mevcut silüetini bozacak. Yetmeyecek, bir tane daha köprü yapılacak. İstanbul Boğazı sürekli böyle şeylerle boğuşacak. Yıl 2013, halen “üçüncü köprü” tartışılıyor, konuşuluyor. Biz Boğaz’ın en çok, civarında rakı içilmesini seviyoruz.

1992’de İstanbul Ticaret Odası’na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi ölmüş, 16 kişi yaralanmış. Savaşın hayrını görmüş tek insan var mı şu hayatta acaba? Tek bir insan. Tek bir iyilik. Yok. Savaş var mı? Var. Ne kötü.

2002’de bir kaza daha! Mısır’da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi ölmüş. Tren oysa ne güzel şeydir. Uzun uzun demiştik geçmiş günlerde. Ah diyoruz. Mısır’ı böyle de anmak istemiyoruz.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.