22 Şubat İyi Tarih – Heartbreak Hotel

OKU Etiketler: , , , - , 14:38 Gönderen: Editör

heartbreakhotel

1632’de Galileo Galilei’nin İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar adlı eseri yayımlanmış. Galilei de büyükkeyif’in hürmet ettiği büyüklerden oldu bu kısa zaman içinde. Yayımladığı metnin tarihini de dikkate aldığımızda, bunun “iyi haber” olduğuna hemencecik kanaat edebiliriz.
1956’da Elvis Presley, “Heartbreak Hotel” adlı şarkısı ile müzik listelerine giriş yapmış. Defalarca yeniden yorumlanan, dünya müzik tarifinde kıymetli bir yeri olan bu şarkıyı, kıymetli Elvis’in söylemesini bir kadeh rakıyla kutluyoruz.
1972’de uçakla gelen yolcuların gümrüksüz alışveriş edebilecekleri ilk “free shop” Yeşilköy Havaalanı’nda açılmış. İşte ehlikeyfin coşkuyla karşılayacağı bir haber bu. Çünkü Behzat Ç.’deki Hayalet’in entonasyonuyla söylersek, “fıri şap” mühim bir yerdir ve o kocaman poşetten genelde şahane hediyeler çıkar. Yaşasın ucuz içki satın alma hakkı!
Ve güzel doğumlar. 1788’de Alman feylesof Arthur Schopenhauer dünyaya gelmiş. Yetmemiş, halen hayatta olan büyüğümüz Terry Eagleton 1943’te doğmuş. İyi ki doğmuşlar diyoruz hevesle.

Yazarın diğer yazıları