23 Şubat İyi Tarih – Happy Birthday Dolly

okuma süresi 1 dakika
1997’de genetik kopyalama yöntemiyle üretilen ilk memeli hayvan olan ve 14 Şubat 2003 tarihinde ölen Dolly adlı koyunun, İskoçya’daki Roslin Enstitüsü’nde klonlandığı duyurulmuş.

1954’te çocuk felci enfeksiyonuna karşı Salk aşısıyla yapılan ilk kitlesel aşılama programı Pittsburgh’da başlatılmış. Ehlikeyfin resmi görüşlerinden biri de çocuk sevgisidir. Çocukların bir lütuf olduğu, “proje anne-baba”ların eline bırakılmayacak denli mühim yaratıklar olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda kardeş sitemiz uzuncorap.com’u da referans göstermekten ötürü gurur duyuyoruz doğrusu. Yalana ne hacet?

1994’te cep telefonu şebekeleri hizmete açılmış. Bu konuda daha evvelden görüş bildirmiştik. Orada da muğlaktı fikrimiz, aslında burada da muğlak sayılır. Ve fakat teknolojik ilerlemeye asla karşı değiliz. Rakı sofrasında telefon kurcalanmadığı sürece rahatsız da değiliz. Ehlikeyif, rakı masasında telefon tutanları pek sevmez. Size bir sır vermiş olalım.

1997’de genetik kopyalama yöntemiyle üretilen ilk memeli hayvan olan ve 14 Şubat 2003 tarihinde ölen Dolly adlı koyunun, İskoçya’daki Roslin Enstitüsü’nde klonlandığı duyurulmuş. Klonlanan ilk canlının koyun olmasını aslında naif ve tatlı buluyoruz. Çocukluğumuzun bu iyi hayvanının, bilimsel gelişmelere sebep olmasından ötürü de ayrıca sevinçliyiz.

1685’te Alman besteci George Frideric Handel doğmuş. 18. yüzyılın bu büyük bestecisinin bestelerinin yanında rakı gitmez mi sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.