24 Şubat İyi Tarih – “Gece uçuşu”…

okuma süresi 1 dakika
1975’te Britanya’nın dünyaya hediyelerinden olan Led Zeppelin’in klasik albümü Physical Graffiti albümü çıkmış.

1908’de Dr. Galip Üstün, “Topkapı Fukaraperver Cemiyeti”ni kurdu. Sonradan milletvekilliği de yapacak olan Galip Bey’in bu girişimi, “modern” manada ilk “mazlum” örgütlenmelerinden biri olarak kaydedilebilir. Ne denli muvaffak oldukları bir kenara, girşimin kendisi ve sivilliği bile “iyilik” babında anılmayı ziyadesiyle hak ediyor bizce.

1975’te Britanya’nın dünyaya hediyelerinden olan Led Zeppelin’in klasik albümü Physical Graffiti albümü çıkmış. İçinde “Nightflight” gibi bir lezzetin de bulunduğu bu rock klasiği albümün çıkışını hevesle tebrik ediyor ve kadehimizi onlar için kaldırıyoruz pazar pazar.

1977’de Türk fizikçi Prof.Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü’ne ve Einstein Madalyası’na değer görülmüş. Gürsey, ödülünü Birleşik Amerikalı fizikçi S. Glashow ile paylaşmış. Böylesi bilim güzelliklerine pek aşina olmadığımız sır değil. Oğuz Atay’ın da hocası olan Mustafa İnan’ı anımsamak da isteriz ehlikeyifler olarak. Hatta elimiz Bir Bilimadamının Romanı’na gider. Sizin de gider belki?

Bugün rock müzik için mühim gün. 1992’de Nirvana’nın müntehir solisti Kurt Cobain, Courtney Love ile evlenmiş. Bu evliliğin en azından müzik tarihi açısından bir kıymeti olduğunu düşünüyoruz doğrusu.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.