32. İstanbul Film Festivali Ödülleri

okuma süresi 2 dakika
32. İstanbul Film Festivali’ni “Emek Sineması” protestosuyla da hatırlayacağımız sır değil. Festivalin açılış günü tarihî Emek Sineması’nın yıkımının başlaması, birçok insanı harekete geçirmiş ve protestoların düzenlenmesine sebep olmuştu.z

32. İstanbul Film Festivali’ni “Emek Sineması” protestosuyla da hatırlayacağımız sır değil. Festivalin açılış günü tarihî Emek Sineması’nın yıkımının başlaması, birçok insanı harekete geçirmiş ve protestoların düzenlenmesine sebep olmuştu. Festival boyunca da en büyük gündem maddelerinden biri Emek Sineması oldu. Ödül töreninin de neredeyse resmi sloganı “Emek bizim, İstanbul bizim” oldu. Hülya Koçyiğit ve Nejat İşler’in törenin girişinde konuşmaları, ödül alan neredeyse herkesin Emek’ten söz etmesi, jüri başkanı Tayfun Pirselimoğlu’nun “en iyi yönetmen” ve “en iyi film”i açıklarken jürinin görüşünü “Emek bizim, İstanbul bizim” üzerinden açıklaması da kaydedilmesi gereken ayrıntılar oldu.

Şair Âh Muhsin Ünlü olarak bildiğimiz, sevdiğimiz Onur Ünlü’nün “Polis”le başladığı sinema macerasının ziyadesiyle taçlandırıldığı bir tören oldu 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülleri. En İyi Film Ödülü’nü alırken “Leyla ile Mecnun”dan çok aşina olduğumuz kadronun sahneye çıkması da gecenin hoşluklarından biriydi. Ünlü’nün güneş gözlüğü de gecenin kahramanlarından biri oldu.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü de sitemizde “Müslüm Baba’ya açık mektubumdur”unu yayınladığımız Tarık Tufan’ın senaryosuyla çekilen “Yozgat Blues”un oyuncusu Ercan Kesal aldı. Ercan Kesal’i Radikal ve BirGün’deki yazılarıyla haftada iki gün konuk ediyoruz, oyunculuğu ve senaristliğini de ayrıca merakla takip ediyoruz.

Radikal’in “Halk Ödülü” de “Köksüz”e gitti. En İyi Kadın Oyuncu’yu takdim eden ressam, şair Komet’in “Filmlerde o kadar çok arızalı erkek vardı ki, kadın oyuncuyu seçerken daha çok zorlandık” minvalinde yaptığı konuşma da kaydedilmeli.

Ulusal Yarışma:

* En İyi Film: “Sen Aydınlatırsın Geceyi” (Yön.: Onur Ünlü)

* En İyi Yönetmen: Aslı Özge (“Hayatboyu”)

* Jüri Özel Ödülü: “Devir” (Yön.: Derviş Zaim)

* En İyi Kadın Oyuncu: Sema Poyraz (“Özür Dilerim”)

* En İyi Erkek Oyuncu: Ercan Kesal (“Yozgat Blues”)

* En İyi Senaryo: Onur Ünlü (“Sen Aydınlatırsın Geceyi”)

* En İyi Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen (“Hayatboyu”)

* En İyi Kurgu: Emre Boyraz (“Sen Aydınlatırsın Geceyi”)

* En İyi Müzik: Murat Başaran (“Soğuk”)

* Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü: “Köksüz”

Uluslararası Yarışma:

* Altın Lale  En İyi Film: “Ne Yaptın Richard?”

* Jüri Özel Ödülü: “Camille Claudel 1915”

* Avrupa Konseyi FACE Ödülü: “Sabır Taşı”

FIPRESCI Ödülü:

* Ulusal Yarışma: “Sen Aydınlatırsın Geceyi”

* Uluslararası Yarışma: “Camille Claudel 1915”

Radikal Gazetesi Halk Ödülü:

* Ulusal yarışma: “Köksüz”

* Uluslararası yarışma: “Kuleli Ev”

About The Author

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.