8 Şubat Kötü Tarih – “Ne olur ıslak ıslak bakma öyle”.

okuma süresi 2 dakika
1945 doğumlu abimiz Cem Karaca, 2004’te bugün bizi terk etti. Toto Hanım’ın oğlu, Makriköylü Cem Karaca, o gür sesini gökkubbeye emanet edip gitti.

Çoğu zaman olduğu gibi, bugün de insanlık tarihi kazalar, savaşlar, ölümler, ihmallerle dolu.
1587’de yani kaç yüz yıl önce İskoçya kraliçesi idam edilmiş. Hem de nasıl? Kafası kesilerek. Peki Mary Stuart neden idam edilmiş? Kraliçe I. Elizabeth’in öldürülmesinde parmağı olduğunu düşündükleri için. Krallar, kraliçeler, ölümler, idamlar. Tanıdık geliyor mu?

Bize sorsan birbirlerinden ayırt edemeyiz ama onlar da tarih boyunca savaşmış arkadaş. 1904’te Çin ile Japonya arasında sürtüşme çıkmış, akabinde Japonlar Çin’in Port Arthur limanına beklenmedik bir saldırı düzenlemiş, o esnada Rus filosu tahrip olmuş ve Rus-Japon Savaşı başlamış. İyi halt etmiş Japonlar, Çinliler ve Ruslar. Bu girift hikâye tanıdık gelmedi mi?
1924’te idam cezası, “gaz kullanmak” yöntemiyle ilk defa Nevada’da uygulanmış.

1956’da gazetelere yasak gelmiş, sayfa sayısı sınırlanmış. Bu külliyen kötü; her ne sebeple olursa olsun. İkinci haber piyango ve ikramiyelerin yasaklanması. Bunun iyi mi kötü mü olduğundan emin değiliz doğrusu.

21 yıl sonra, 1977’de matbuatla ilgili kötü bir haber daha var: İstanbul gazetelerinin fiyatı fahiş yükselip 2 liraya çıkmış. Şimdi bile hafta sonları binlerce sayfa çıkan gazetelerin fiyatı o kadar değil.
1989’da Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Portekiz açıklarındaki Azor Adaları’nda düşmüş. Acı sonuç: 144 kişi hayata veda etmiş. Kazalar için söyleyecek söz bulamıyoruz. Ne diyelim?

Ve bir ölüm. 1945 doğumlu abimiz Cem Karaca, 2004’te bugün bizi terk etti. Toto Hanım’ın oğlu, Makriköylü Cem Karaca, o gür sesini gökkubbeye emanet edip gitti. O gitti gideli, dünya daha sıkıcı bir yer. En net olan bu. Hangi şarkısını ansak, ötekinin boynu bükük. Başlıkta andığımız “Islak Islak”ı ustanın özlemiyle bir daha dinliyoruz.

About The Author

Diğer yazılar

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.